Stretnúť zatejpovaného športovca je dnes už úplne bežné. Tejpy už niesu len výsadou vrcholových športovcov. Siahajú po nich aj ľudia z nešportovej populácie. Hoci veľa z nás tejpy vo svojom okolí vníma, vlastne o nich nič nevie.
Športujeme.sk preto spolu s klinikou Profy pripravila nový videoseriál. Nasledujúce piatky sa tak môžete tešiť na videá o tejpovacích technikách.
Zatejpovať sa dá aj zle a neodborne. Cieľom video série preto nie je priniesť univerzálnu „kuchárku“ ako sa zatejpovať doma. Snahou je ukázať, čo je to tejpovanie a čo všetko sa dá touto metódou dosiahnuť. Už nasledujúci piatok si ukážeme, ako tejpom odľahčiť achilovku.
Čo je to tejp?
Tejpy sú elastické farebné pásky. Hoci na trhu existujú aj produkty s aktívnymi látkami, väčšinou neobsahujú žiadnu účinnú látku na podporu hojenia. Ich účinok je daný predovšetkým technikou, ktorou sa aplikujú na pokožku.
Ako dlho má byť aplikovaný tejp?
Postihnuté miesto by nemalo byť zapáskované viac ako 5 dní. Po tomto čase dochádza už k veľkej adaptácii a stráca sa účinok.
Alergia na tejp?
Tejpy obsahujú lep na báze prírodnej živice. Preto ho pokožka dobre znáša. Na trhu je už množstvo výrobcov a hoci výrobky sú veľmi podobné, môžu byť zložením odlišné. Pri alergikoch a senzitívnych ľuďoch môže nevhodný tejp spôsobiť na pokožke napr. svrbenie. Je potrebné siahnuť po alternatívnom výrobku.
S tejpom sa dá bežne sprchovať ale aj plávať. Neodporúča sa saunovať
Majú farby rôzne vlastnosti?
Nie. Je to len estetická záležitosť :)