Taurín patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce aminokyseliny v bunkách a svalových tkanivách.
Vzniká metabolizmom cysteínu a metionínu. Podporuje činnosť nervovej sústavy a zlepšuje psychický aj fyzický výkon. Je potrebný pre viaceré dôležité procesy. Poukážme si na tie najpodstatnejšie.
1. Redukcia stresu a jeho vplyvov
Len málokto môže povedať, že má v živote málo stresu alebo že to na neho nepôsobí negatívne. Taurín sa vyznačuje schopnosťou upokojovať činnosť nervového systému. Dochádza k tomu preto, lebo podporuje tvorbu neurotransmiteru GABA. Nárasty hladín stresového hormónu kortizolu a adrenalínu potom nie sú také výrazné.
Jednotlivec má následne väčšiu kontrolu nad svojimi myšlienkami a dokáže lepšie kontrolovať stavy nepokoja a úzkosti. Menej stresu sa vo výsledku pozitívne odzrkadlí na skladbe tela (predovšetkým ľahšie zhadzovanie tuku), fyzickom výkone a celkovo zlepšenom zdravotnom stave.
2. Viac energie, lepší výkon a regenerácia
Dostatok taurínu v tele znamená efektívnejšiu produkciu sily, výraznejšie vytrvalostné schopnosti a výkonnosť pri aeróbnych aj anaeróbnych športoch. Existuje niekoľko štúdii, ktoré podporujú nárast pracovnej kapacity tréningov a obmedzenie svalovej únavy v čase suplementácie taurínom.
Navyše sa ukazuje, že jeho príjem má pozitívny vplyv aj z hľadiska podpory účinnosti kreatínu a iných ergogenických látok. Taurín pomáha tzv. rýchlym svalovým vláknam produkovať silu nielen znížením únavy, ale aj zosilnením ich sťahov.
Pôsobí takisto ako stimulátor mozgovej činnosti, zvyšuje energetické hladiny a zlepšuje koncentráciu.
3. Podpora spaľovania tukov
Taurín prispieva k metabolizovaniu lipidov a ich využívaniu vo forme energie. Karnitín je zodpovedný za transport tukov do buniek, kde sú využívané ako energia. Zvýšením hladín karnitínu sa vytvára predpoklad efektívnejšieho spaľovania tukov, ale na to je potrebný tiež taurín a iné látky.
Práve taurín zohráva kľúčovú úlohu pri inicializovaní metabolizmu tukov, teda je dôležitý hlavne na začiatku celého procesu.
4. Obmedzenie oxidatívneho pôsobenia
O tomto sa hovorí menej. Taurín je v skutočnosti veľmi účinným antioxidačným prostriedkom. Jeho schopnosť ničenia voľných radikálov a udržiavania zdravia buniek je podstatná pre vytvorenie celkového balansu a homeostázy v organizme.
5. Podpora činnosti a funkcií inzulínu
Suplemetácia taurínu je osvedčená aj z hľadiska zlepšenia inzulínovej senzitivity. Bunky sú pri jeho dostatočných hladinách citlivejšie na naviazanie inzulínu a prísun glukózy. Keďže taurín prispieva k efektívnejšej produkcii energie a metabolizmu (aj v stave fyzickej nečinnosti), pripisujú sa mu tiež schopnosti potlačovať pocity hladu.
Ďalším dôvodom je už spomenuté antioxidačné pôsobenie. Keď je totiž hypothalamus chronicky zapálený, pankreas produkuje viacej inzulínu a to znamená okrem rizika obezity aj iné problémy.
6. Pozitívny vplyv na kardiovaskulárne zdravie
Taurín dokáže prispieť k ochrane srdca, zníženiu krvného tlaku alebo podporiť pracovnú kapacitu u ľudí s kardiovaskulárnymi problémami. Vedci upozorňujú, že taurín zlepšuje udržiavanie vápnika na optimálnych hodnotách v tele, čo taktiež pomáha kardiovaskulárnemu systému.
7. Taurín a zvýšenie úrovne testosterónu
Štúdie potvrdzujú, že suplemenácia taurínom môže mierne zvýšiť produkciu testosterónu, zatiaľ čo koncentrácia estrogénu zostáva nezmenená.
Odporúčané množstvá sa pohybujú v intervale 3-5g taurínu denne pre 85kg vážiaceho muža. Dá sa predpokladať, že k o niečo výraznejšiemu zvýšeniu testosterónu dôjde u tých, ktorí majú podpriemernú produkciu tohto hormónu a zároveň nižšie hladiny taurínu v tele.
8. Zlepšený spánok
Taurín a horčík majú spoločné to, že obmedzujú stresové pôsobenie vďaka upokojujúcemu efektu na nervový systém. To znamená tiež lepší spánok a v konečnom dôsledku aj lepšiu náladu. Ľudia vykazujúci dlhodobý nedostatok horčíku a taurínu majú väčšie sklony pre vznik depresii a stratu motivácie.
9. Podpora mozgových funkcií
Vieme napríklad to, že taurín dokáže brzdiť pokles kognitívnych funkcií, ku ktorému dochádza v procese starnutia.
Môže tiež prispieť k podpore učenia a efektívnejšej pamäti (u mladých aj starších). Taurín v kombinácii s kofeínom zlepšuje reakčné schopnosti a redukuje vedľajšie vplyvy nedostatku spánku na psychický a fyzický výkon.
Zaujímavá je aj jeho kombinácia so zeleným čajom, od ktorej sa dá čakať zlepšené sústredenie a potlačenie nervozity.
Prírodné zdroje taurínu
Dobré prirodzené zdroje taurínu sú napríklad mäso, morské plody, mliečne výrobky alebo vajcia.
Na nedostatok tejto aminokyseliny môžu trpieť vegáni, jedinci vykonávajúci pravidelné intenzívne tréningy alebo ľudia s nevyvážanou stravou.
Čo sa týka suplementácie, denné odporúčané dávky sa väčšinou pohybujú v rozmedzí 500mg až 5g (pri vyšších dávkach je to lepšie rozdeliť na 2-3 čiastkové dávky v priebehu dňa).
Nežiaduce vedľajšie vplyvy sa pri týchto množstvách zväčša nevyskytujú. Taurín sa odporúča dávkovať približne 6-12 týždňov a potom aspoň na niekoľko týždňov jeho príjem prerušiť.
Foto zdroj: thinkstock