Synefrín – Synephrine a chudnutie

Pre človeka je prirodzené, že si snaží všetko zľahčiť, alebo nájsť najrýchlejšiu cestu k dosiahnutiu svojho cieľa. Ak je cieľom schudnúť, kratšou cestou môžu byť doplnky výživy. Medzi takýmito prípravkami vynikajú zväčša tie, ktoré obsahujú synefrín. A čo synefrín je?

Efedrín predstavuje jeden z najúčinnejších spaľovačov tuku. Synefrín je jeho prírodnou náhradou. Svojou silou sa však tejto (u nás) zakázanej látke nevyrovná. Na druhej strane však synefrín nie je psychotropná návyková látka!

Na obaloch doplnkov sa často ukrýva pod názvom Citrus Aurantium. Jedná sa vlastne o výťažok z plodov pomarančovníka, ktorý má silné stimulačné účinky. Medzi hlavné vlastnosti patrí potláčanie únavy a energetizovanie organizmu.

Synefrín Synephrine a chudnutie

Dávkovanie na obaloch výrobcov sa môže líšiť, odporúčaná jednorázová dávka Citrus Aurantium je 150-200 mg. Za deň sa príjmu 2-3 dávky. Odporúča sa užívať na lačno, prípadne s odstupom 1,5 – 2 hodiny po jedle. Keďže účinok je povzbudzujúci, večerné prijatie by mohlo spôsobiť nespavosť. Medzi poslednou dávkou a ulíhaním na spánok, by malo byť asi 6 hodín.

Hoci možno nájsť aj doplnky len čisto s touto látkou, zväčša sa v prípravkoch mieša. Spolu s kofeínom sú základom väčšiny termogenéznych prípravkov. Spájanie s kofeínom, acylpyrínom (ale jeho náhradami) a L-carnitínom má synergický účinok. Efekt je tak vyšší, ako pri braní synefrínu v čistej forme.

Môže sa stať že to práve na mňa nebude zaberať?

Účinok by mal pociťovať asi každý. Záleží ale aj od množstva iných faktorov. Ak je telo už imúnne na niektoré zložky (napr. kofeín), účinok slabne. Chudnúť sa dá len ak je zachovaná negatívna energetická bilancia. Znamená to dodržiavanie racionálnej výživy s primeraným množstvom energie. Po prípravku totiž často siahnu aj tí, ktorí sa v strave nedokážu a nechcú kontrolovať. Výsledkom je nadbytok energie a nulový efekt akéhokoľvek doplnku. Ako ináč, za všetko vinia prípravok…

Funguje to aj bez cvičenia?

Predpokladom pre dosiahnutie dlhodobého zníženia telesnej hmotnosti je pohyb! Je to veľmi dôležitá súčasť zvyšovania energetického výdaju. Synefrín zvyšuje bazálny metabolizmus a pri vhodnej pohybovej aktivite uvoľňuje rýchlejšie energiu z tuku. Nemal by sa preto stať hlavným nástrojom, ale len doplnkom pri plnení tohto cieľa.

Aké negatíva synefrín prináša?

Synefrín urýchľuje bazálny metabolizmus a celkovo energetický výdaj tela. S tým je možné pozorovať zvýšené búšenie srdca a nárast krvného tlaku. Z tohto dôvodu nie je vhodný pre kardiakov, ľudí s vysokým krvným tlakom, tehotné ženy a deti.

Môže sa Synefrín užívať dlhodobo?

Áno môže. Treba mať však na pamäti, že postupne si telo zvyká a účinok slabne. Aby sa tomu aspoň čiastočne zamedzilo, odporúča sa po 4-6 týždňoch prípravok vysadiť na asi 2-3 týždne. Po tomto období je možné cyklus podľa potreby opakovať.

Čo povedať na záver? Kto hľadá zázračnú tabletku, ktorá mu pomôže aj bez cvičenia a zbavenia sa nezdravých stravovacích návykov, bude sklamaný. Nič také nie je! Ak však hľadáte doplnok pri vhodne zvolenom tréningu a strave, môže synefrín predstavovať „skratku“.