Sústavnosť ako základná podstata tréningového systému

Ľudia sa zvyknú pomerne často pýtať nasledujúcou otázkou: "Čo považujete za najdôležitejší faktor tréningu?" Môžete to vidieť v najrôznejších poradniach otázok a odpovedí, na internetových fórach, na seminároch alebo aj priamo počas rozhovorov. Pravdepodobne budete sklamaní v prípadoch, kedy očakávate konkrétne odpovede a odporúčania ohľadom cvikov, sérií, opakovaní, času tréningu alebo toľkokrát pripomínanej dôležitosti regenerácie a odpočinku.

Sústavnosť ako základná podstata tréningového systému

Táto otázka sa dá zodpovedať trochu netradične a jednoducho, no pritom pravdivo. Najdôležitejším faktorom celého tréningového systému je prísť do posilňovne! Aj vlastníci najvýznamnejších kulturistických ocenení vám bez váhania povedia, že za ich úspechmi a výsledkami stoja predovšetkým roky poctivých a pravidelných tréningov, ktoré sa už dajú počítať na stovky a v niektorých prípadoch dokonca aj na tisíce.

Aby bol tréning efektívny a prinášal výsledky, musí byť v prvom rade sústavný. To je skutočne prvá a základná podmienka fyzickej kondície. Pokiaľ vôbec existuje nejaké tajomstvo, tak je to sústavnosť, dôslednosť a výdrž.

Doraziť do posilňovne aj v prípadoch, kedy sa vám veľmi nechce, absolvovať tréningovú jednotku a pozdraviť tam svojich známych – to by sa malo stať pre životný štýl každého trénujúceho jedinca veľmi podstatnou rutinou. Porušovanie tejto pravidelnosti vedie k rúcaniu základov vášho tréningového systému. A bez pevných základov nič nevybudujete. A ako sa dá sústavne trénovať aj vtedy, keď nemáte najvyššiu motiváciu a chýba vám trpezlivosť? Do výraznej miery je to o tom, že tréning pre vás musí byť niečo, po čom túžite, čo vás baví a z čoho máte radosť. Nemá to byť žiadne otroctvo, stereotyp ani márnivá činnosť.

V normálnych prípadoch by ste sa mali na každý tréning tešiť a byť plní nadšenia a sebadôvery. Trénujte v stálom tempe, sústreďte sa na činnosť precvičovaných svalov, zhlboka dýchajte, prechádzajte z cviku na cvik a duševne sa pripravujte na každú sériu. Ak ste v posilňovni úplní začiatočníci, tak vykonávanie cvikov s vyššie spomenutými myšlienkami v hlave vám urýchli vaše pokroky.

Pamätajte si, že absencia ako taká je ničivá. Na druhej strane, vaša trvalá prítomnosť v posilňovni funguje ako istá forma prebudenia a naštartovania. Vyvedie vás z depresií a zbaví vás negatívnych myšlienok, vyrieši problémy, obmedzí stres a inšpiruje k rôznym činnostiam.

Foto zdroj: thinkstock