Strečing – zadná strana stehien

Nech človek vykonáva akúkoľvek pohybovú aktivitu, mal by vedieť, že pohyb predstavuje len jednu zložku zo športovania. Okrem času kedy telo aktívne pracuje, je tu aj čas pre oddych a regeneráciu. Často sa stáva, že je to práve dôsledok pretrénovania, alebo zlej regenerácie, prečo sa objavia zranenia, únava a nechuť športovať. Jedným zo základných spôsobov ako sa zbaviť „svalovice“ a vyhnúť sa zraneniam, je udržať svalstvo uvolnené a v optimálnej dĺžke. Z pohľadu strečingu telo obsahuje dva druhy svalov. Jeden druh svalstva sa aktívnou prácou unaví a ochabne. Ten druhý má tendenciu skracovať sa. Do skupiny svalov ktoré sa skracujú patrí aj dvojhlavý sval stehna, čiže hamstringy.

Je veľa metód podľa ktorých sa naťahovacie cvičenia vykonávajú. Metóda permanentného natiahnutia je jednou z nich a je relatívne jednoduchá. Ako sme si už povedali v príspevku: Naťahovacie cvičenia (Strečing), svaly majú obranný mechanizmus proti zraneniu a v okamihu keď ich chceme maximálne natiahnuť sa „zatnú“. Tento druh strečingových cvičení sa snaží tento obranný reflex svalov riešiť rozdelením cvičenia do troch časti.

1.      Mierne natiahnutie

2.      Intenzívne natiahnutie

3.      Maximálne natiahnutie

Okrem tejto metódy som už v úvodnom článku venovanému strečingu popísal ešte jeden princíp. Odporúčam odskúšať oba a zvoliť si ten, ktorý vám viacej vyhovuje.

Posaďte sa a vystrite svoju ľavú nohu. Pravú nohu pokrčte a uložte ju tak, aby sa chodidlom opierala o vnútornú stranu stehna ľavej nohy. Ak je to príliš namáhavá a nepohodlná poloha, postačí ak sa bude opierať v časti kolena. Podľa zvolenej strečingovej metódy prejdite do druhej polohy, kedy sa svaly naťahujú. Snažte sa mať chrbát relatívne vystretý. Ak sa chrbát zaguľatí, získaný predklon nie je výsledkom ohybnosti zadnej strany stehien, ale ohnutím chrbtice.Okrem tejto polohy sa používa alternatíva v tzv. prekážkovom sede. Má podobný účinok, ale môže negatívne pôsobiť na koleno pokrčenej nohy.

Podľa obrázkov je už určite jasné o čo sa pri tomto cvičení jedná, takže uvediem len stručný popis. Sadnite si a vystrite spojené nohy. Vo fáze natiahnutia sa snažte zachovať kolená vystreté. V prípade že ich pokrčíte, cvičenie stráca efekt. Opäť nie je potrebné výrazne ohýbať chrbticu. Ruky sa snažte naťahovať čo naďalej pred seba.

Alternatívu k tomuto cvičeniu predstavuje predklon zo stoja spojného. Platia pri ňom podobné pravidlá ako pre cvik na obrázku.

V prípade že strečing cvičíte na mieste kde sú rebriny, je vhodné využiť tento cvik. Ako alternatíva k rebrinám poslúži aj iný vhodne vysoký predmet, o ktorý sa dá bezpečne oprieť. Ako vidno na obrázkoch, je vhodné pre zachovanie stability pridŕžať sa rukami. Okrem lepšej rovnováhy sa lepšie reguluje aj ťah naťahovaných svalov. V prípade, keď nevykladáme nohu veľmi vysoko a noha opierajúca sa o podložku je ďalej od rebrín, môžeme hovoriť už o inom cvičení. V tomto prípade sa totiž už naťahuje štvorhlavý sval stehna.

Priťahovanie kolien k hrudníku nie je čisto cvik určený pre natiahnutie zadnej strany stehien. Okrem týchto svalov účinne naťahuje aj sedacie svaly. Ľahnite si na chrbát a pritiahnite koleno čo najviac k hrudníku. Podobne ako pri iných cvičeniach by fáza natiahnutia mala trvať 20 až 30 sekúnd. Po dokončení cvičenia na jednu nohu nasleduje hneď cvičenie na nohu druhú.