Stravovanie na cestách

Stravovanie na cestách

Nemali by ste sa vzdávať svojich zdravých stravovacích návykov v prípadoch, kedy nemôžete jesť doma. Podstatná časť úspechu pri stravovaní ďalej od pohodlia domova spočíva v dobrom plánovaní dopredu. Najväčšou výhodou zabaleného vlastného jedla je tá skutočnosť, že je hotové hneď, ako dostanete hlad.

Dnes už mnoho športovcov používa pri cestovaní príručné chladiace tašky. Je to veľmi dobrá možnosť hlavne pre tých, ktorí si nemôžu dovoliť porušiť aktuálnu diétu a potrebujú si udržiavať formu. Pripravené jedlo tak budete mať vždy pri sebe a stravovanie bude vždy maximálne pod kontrolou. Príručná chladiaca taška sa zíde hlavne pri dlhších cestách. Samozrejme, môžete sa zaobísť aj bez nej a môžete nájsť aj alternatívne riešenia.

S nasledujúcim zoznamom potravín si budete môcť zostaviť viacero zdravých jedál za krátky čas.

Bielkoviny

Kuracie mäso, hovädzí steak alebo barbecue môžu byť pripravené do zásoby a v prípade potreby aj rovno nakrájané na menšie kúsky. Môžu byť uložené v sáčkoch alebo nádobách z plastu, či už konzumujete mäso samotné alebo ho pridávate do šalátov, prípadne sendvičov.

Ak nemáte čas na prípravu mäsa alebo ak z rôznych dôvodov chcete siahnuť po nejakých rýchlejších, hotových zdrojoch bielkovín, máte na možnosť napríklad: konzervy tuniaka, konzervy lososa, kúsky mozzarely a iné syry, proteínové tyčinky, prípadne aj orechy (aj keď primárne sú samozrejme zdrojom tukov).

Zelenina a ovocie

Čerstvá zelenina sa preváža na cestách veľmi dobre. Rovnako dobrou voľbou pri cestovaní sú rôzne druhy šalátov. Pretože kyslosť octu chráni pred baktériami, používajte dressingy na báze vinného octu, prípadne môže byť aj citrónová šťava.

Aj varené zemiaky a citrusové ovocné šaláty sú chutné len vtedy, ak budú uchovávané v chladnejšom prostredí. Z ovocia si vyberajte také druhy, ktoré sa ľahko nepomliaždi (napríklad jablká, pomaranče, lesné plody). Sušené ovocie (ako hrozienka, banánové chipsy, figy, sušené slivky a podobne) vám zas poskytne väčšie množstvo energie a živín.

Komplexné sacharidy

Či ich už pripravíte z narýchlo zohnaných surovín, alebo ich kúpite hotové k priamej spotrebe, rýchlo prídete na to, že komplexné sacharidy sú pri cestovaní výborným zdrojom energie. Vyberajte si hlavne netučné zdroje sacharidov s vyšším obsahom vlákniny ako napríklad celozrnný chlieb, celozrnné rožky, ovsená kaša, musli a podobne.

Sendviče sú na pomyselnom vrchole rebríčka s potravinami, ktoré si so sebou berieme na cesty. Pre ich prípravu môžete použiť viacero zdrojov potravín (hlavne celozrnné pečivo, netučné syry, plátky mäsa alebo šunky, zeleninu, atď.).

Nech už idete na jednodenný výlet alebo budete preč z domu dlhšie, vždycky majte pri príprave jednotlivých pokrmov na pamäti tieto tri pojmy: bezpečnosť, pohodlné servírovanie a uskladnenie.

Foto zdroj: thinkstock