Stravovací denník

Písaním denníka a jeho neskorším opätovným čítaním sa športovec nezanedbateľne vzdeláva. Učí sa na svojich chybách, rovnako ako aj na úspechoch a prichádza na to, ako jeho telo na konkrétne prvky tréningového procesu reaguje.

Stravovací denník

Poznáte tréningový denník? Ak vám nie sú tieto dve slová úplne cudzie, potom stravovací denník budete poznať. Občas sa mi stáva že dostanem email so žiadosťou na vypracovanie plánu. Či stravovacieho, alebo tréningového. Hneď na úvod sa ohradzujem, že tieto „žiadosti“ nepadajú na úrodnú pôdu :)

Ak sa porozhliadnete po tematických fórach o chudnutí a posilňovaní, veľmi ľahko nájdete príspevky v duchu:

Vypracujte mi plán na chudnutie… Vypracujte mi plán na objem… Zostavte mi jedálny lístok. Chcem schudnúť xy kg za 2 týždne…

Žiadateľ často fórum, alebo článok kam svoj príspevok vkladá, vôbec nečíta. Len podá žiadosť a čaká rýchlu, presnú a jasnú odpoveď šitú na mieru práve jemu. Je sklamaný a rozčarovaný ak sa jej nedočká. Veľakrát je skúsenejšími návštevníkmi nasmerovaný na rôzne dobré články a pramene, ktoré by si mal prečítať. Takto predostreté a vytriedené informácie by mu pomohli a viedli ho k cieľu. To sa mu však nepáči. Kde je môj plán! Toto som nechcel! V duchu zanadáva a urazený odchádza. Skúša šťastie rovnakou metódou inde.

Človek je tvor pohodlný. Vždy bude hľadať „skratky“. Preto majú úspech rôzne diéty, ktoré v konečnom dôsledku nikam nevedú. Stačí, že je v nich prísľub toho, čo lenivý človek tak veľmi chce vidieť. Rýchlu, ľahkú cestu.

Základom každej zmeny je vzdelanie. Ak sa rozhodnem schudnúť alebo vypracovať si postavu, mal by som sa o tom dozvedieť viac. Jednou z ciest je čítať podobne tematicky zamerané články, weby a literatúru. Ďalšou doplnkovou cestou je tréningový denník a stravovací denník. U skúsenejších športovcov to môže predstavovať jeden spoločný športový denník.

Zmyslom stravovacieho denníka je trochu sa spoznať. Ak lekár špecialista alebo tréner vypracuje klientovi stravovací plán, stojí ho to určite veľa úsilia. Toto úsilie si klient neuvedomuje, pretože nešlo o jeho prácu a čas. Veľakrát sa stane, že sa vráti s tým, že plán stratil, že by chcel nový…

„Vypracuj mi jedálny lístok – čo mám jesť.“

„Nie. Urobíme to obrátene. Založ si stravovací denník a ak to naozaj s chudnutím myslíš vážne, budeš si do neho poctivo zapisovať čo zješ.

Je veľmi ťažké prekonať ľudskú pohodlnosť a lenivosť. Ak sa to však podarí, stravovací denník dokáže naozaj pomôcť. Na stravovací denník postačí obyčajný zošit. Tým že doň budete zapisovať, sa budete aj učiť. A o to ide!

Až pri zapisovaní si človek uvedomí, čo všetko zje. Spolu s tým si začne uvedomovať, čo má koľko energie, tukov, cukrov atď. Začne vidieť súvislosti. Je nepríjemné napísať slovo krémeš, alebo čokoláda. Často sa tak stane že so zapisovaním na ňu prejde aj chuť…

Foto zdroj: thinkstock