Ste závislí na športovaní?

sportovanie

Všetkého veľa škodí, aj toho dobrého. Mohli by sme síce dlho debatovať o tom, čo je to vlastne to dobré, prípadne ako zistíme, či je toho už veľa, no nechajme tieto všeobecné filozofické polemiky bokom.

Cvičenie, športovanie a pohyb ako taký môžeme určite zaradiť k tým dobrým veciam, ktoré sú pre nás prirodzené a z ktorých máme viacnásobný prínos. Dnešný priemerný človek má nedostatok fyzických aktivít a platí pre neho, že by sa mal hýbať viac.

Na druhej strane, medzi pravidelnými športovcami nájdeme aj takú skupinu, ktorá to s intenzitou, frekvenciou alebo pracovným objemom určitých aktivít často preháňa. Možno to patrí medzi tie lepšie závislosti, ak to tak môžeme nazvať, no aj to so sebou prináša viaceré negatíva. Pozrime sa na niektoré z tých najvýraznejších, ktoré vám môžu signalizovať, že aj vy to s pravidelným športovaním preháňate.

Signály nášho tela keď už športu priveľa

Ste veľakrát chorí, zranení alebo máte často zlú náladu? Cvičenie je skvelým nástrojom v boji proti depresii a výkyvom nálad, lenže ak je toho príliš veľa, vzniká riziko pretrénovania a to so sebou prináša pravý opak. Jednotlivec, ktorý je pretrénovaný, nepociťuje popri trénovaní účinky nárastu hladín endorfínov a serotonínu, na aké je v bežnej situácii zvyknutý.

Priveľa cvičenia môže tiež spôsobovať to, že funkcie imunitného systému sú kvôli nadmernému preťaženiu oslabené, čo znamená pravdepodobnejší výskyt chorôb. A v neposlednom rade sú tu fyzické zranenia, ktorých riziko sa zväčšuje, ak športujeme v stave pretrénovania alebo nedostatočného zregenerovania.

Meriate svoje šťastie, vnútornú vyrovnanosť a spokojnosť na základe športovej formy alebo výzoru tela?

Naše aktivity, kariéry a športové výsledky nedefinujú to, kým sme. Sú to všetko oblasti, ktoré sa postupne menia a niekedy dokonca úplne vymiznú z našich životov. Definujú nás ľudské kvality a vlastnosti, ktorými disponujeme a ktoré sa snažíme rozvíjať. Nezáleží na tom, že máte užasnú formu a vypracované brucho. Realita okolitého sveta, ktorá so sebou môže prinášať rôzne problémy, strachy a neistoty, sa vám po návrate z posilňovne opäť pripomenie.

Ak je pre vás športovanie len akýmsi únikom z každodenného sveta, v ktorom sa necítite byť spokojní a šťastní, mali by ste skúsiť viac zapracovať aj na iných oblastiach života. Je dobré, že tu máte svoj šport, ktorý vám pomáha, ale skúste viac zapracovať aj na ďalších zdrojoch šťastia. Skúste preniesť pozitívne vlastnosti nadobudnuté pri pravidelných tréningoch vo väčšej miere aj do ostatných oblastí.

Zhoršili sa vaše ľudské vzťahy a sociálny život?

Vášeň je v živote človeka veľmi dôležitá. Svojim spôsobom je to akýsi hnací motor. Ak je vašou hlavnou vášňou športovanie, niekto na to povie, že je to zvláštne. Iní zas povedia, že je to úplne v poriadku. V konečnom dôsledku na tom až tak nezáleží, no mali by ste si dať pozor, aby sa z vášne nestala nebezpečná závislosť, prípadne fanatizmus.

Ak v poslednom čase nevenujete dostatočnú pozornosť svojej rodine, kamarátom alebo partnerovi, prípadne sa častejšie hádate, skúste sa zamyslieť nad tým, či nie je chyba vo vás a či to nesúvisí s vašou prílišnou naviazanosťou na šport a veci s tým súvislé.

Na záver si uveďme 7 bodov, ktoré zvyknú používať aj viacerí športoví psychológovia pri určovaní závislosti na cvičení:

1. Tolerancia: za každú cenu potrebujete vykonať viac a viac k dosiahnutiu rovnakých výsledkov.
2. Ústup: počas obdobia s prerušenou športovou činnosťou pociťujete zvýšené napätie, nepokoj a únavu.
3. Úmyselné rozhodnutie: dopredu sa rozhodnete, že si pridáte určité typy cvičení k väčšine už tak náročných tréningových jednotiek.
4. Strata kontroly: máte problémy s dodržiavaním trvania a intenzity jednotlivých činností. Cvičíte tvrdšie ako by ste mali a trávite tam viac času ako by ste mali (na rozdiel od tretieho bodu tu k tomu dochádza nevedome).
5. Využívanie času: príliš veľké množstvo voľného času venujete aktivitám súvisiacim so športovou činnosťou.
6. Zanedbávanie iných oblastí: ak šport priamo a dlhodobo negatívne ovplyvňuje ostatné životné oblasti (vzťahy, sociálny život, prácu, atď.)
7. Zanedbávanie zdravia: keď pokračujete v športovej činnosti aj napriek chorobám a zraneniam.