Zamýšľali ste sa už niekedy nad tým, koľko času denne sa pozeráte na rôzne elektronické obrazovky a displeje? Mám tým na mysli počítačové monitory, tablety, telefóny, televíziu a ďalšie moderné prístroje. Jeden komplexný americký výskum potvrdil, že v prípade ich priemerného občana je to zhruba 8,5 hodín denne.
Podľa môjho názoru to u nás nebude omnoho lepšie. Ak si uvedomíme, že približne 8-9 hodín denne spíme, tak tých 8,5 hodín hľadenia na elektronické obrazovky predstavuje viac ako polovicu časového obdobia, počas ktorého sme prebudení a aktívni (v tejto situácii sa hodí napísať skôr „aktívni“).
Tip: prečítajte si aj tematicky podobný článok Motivácia, uznanie a lajky
Radi prekračujeme hranicu
Mnohí z vás teraz určite namietajú, že tieto moderné zariadenia sú predsa neoddeliteľnou súčasťou našej doby, zjednodušujú nám život, zefektívňujú prácu a celkovo pomáhajú (pri získavaní informácii, nákupoch, komunikácii, zábave, atď.). Samozrejme, že je to pravda, ale platí to len po určitú hranicu. A buďme k sebe úprimní, väčšinou túto hranicu o veľký kus prekračujeme. V takýchto prípadoch nám elektronické displeje viac škodia ako slúžia k dobru veci.
Športujeme, ale myšlienkami sme často inde
Skúsme si to teraz viac spojiť v súvislosti so športovaním a cvičením. Počas jednotlivých tréningových jednotiek si zaznamenávame a plánujeme ďalšie tréningy prostredníctvom rôznych aplikácii, ktoré však častokrát nespĺňajú svoj účel a vyžadujú od nás zbytočne veľa údajov.
Na stacionárnom bicykli alebo bežiacom páse vnímame viac to, čo prebieha na neďalekom televíznom prijímači. Cez posilňovací tréning si kontrolujeme e-maily, správy na sociálnych sieťach alebo futbalové výsledky a podobne.
Ak to má jedinec pod kontrolou a technológie využíva v rozumnej miere a správnym spôsobom (napr. na poznačenie cenného nápadu, rýchle skontrolovanie dôležitého a očakávaného e-mailu, prípadne potvrdenie pracovnej schôdzky), je to úplne v poriadku. Problém však nastáva v situáciách, ktoré dnes môžeme vidieť takmer v každej posilňovni. Niektorí ľudia používajú svoje telefóny až príliš často, nesústredia sa na tréning a myšlienkami sú úplne inde.
Posilňovne, športové kluby, fitnescentrá a iné športoviská by mali byť miestom, kde podávame koncentrovaný a patrične kvalitný výkon, po ktorom je z dlhodobého hľadiska posilňované naše zdravie, fyzická a psychická výkonnosť, ale aj spokojnosť so sebou samým.
Ako môže byť niekto spokojný s tým, keď približne 70% jeho tréningu tvorí surfovanie po internete a chatovanie so známymi? Pritom títo ľudia majú taktiež svoje športové ciele, o ktoré sa usilujú. Mnohokrát si však neuvedomujú to, ako veľmi tento tzv. multitasking (spracovávanie viacerých úloh v rovnakom čase) ovplyvňuje kvalitu ich výsledného výkonu a tým pádom aj budúcich výsledkov.
„Focus“ – zostaňte v zóne!
Keď vaša pozornosť smeruje k používaniu moderných technológii, nemôžete sa naplno sústrediť na tú primárnu činnosť, pre ktorú ste prišli do posilňovne. Nemôžete naplno vnímať pohyby tela, techniku prevedenia, dýchanie a pocity spojené s cvičením. V športe sa tomu hovorí aj „byť v zóne“, resp. „byť súčasťou práve prebiehajúceho okamihu“.
Práve v tomto štádiu môžete podávať hodnotné výkony a zistiť, čoho všetkého je vaše telo schopné. Schopnosť oddať sa prebiehajúcemu okamihu je základným predpokladom pre rast a spoznanie samého seba.
Technológia z našich životov nevymizne. No vy môžete rozhodnúť, kedy a kde ju budete využívať. Vy sa rozhodnete, čí budú moderné zariadenia vašim spojencom alebo nepriateľom. Nedovoľte, aby nad vami prevzali kontrolu.
[poll id=“4″]
Foto zdroj: thinkstock