Nielen v športe, výžive, ale aj v živote, existujú dva typy ľudí: hráči a diváci. Zamyslite sa nad tým a skúste si úprimne odpovedať, do ktorej kategórie patríte.
Pozorujete ostatných ako dosahujú ciele, o ktorých už tak dlho snívate?
Pasívne sledujete obrázky úspešných ľudí, ktorí si žijú svoje vlastné životy a dosahujú úspech?
Človek po sebe nezanecháva tak hodnotný odkaz ako by mohol, ak väčšinu času strávi aplaudovaním ostatným. Pozorovaním ich úspechu, sťažovaním alebo vyhováraním sa na niečo. No Pain, no Gain
Ako rozoznať „diváka“?
1. časté používanie určitých fráz
„To musí byť pekné“, „prial by som si“, „chcel by som“, „kiežby sa mi to stalo“, „keby sa mi to podarilo“, „keby som len tak bol na jeho mieste“, a podobne.
Čo prezrádzajú tieto slovné spojenia? Nespokojnosť. Reprezentujú zmýšľanie večného pozorovateľa, ktorý obdivuje životy druhých. Nie je presvedčený o tom, že podobný úspech môže dosiahnuť aj on.
Je ľahké sledovať iných ako podstupujú určité riziká, plnia si sny, víťazia a získavajú odmeny. Z tohto pozorovania ale nikdy nezískame pocit vlastného zadosťučinenia. Schopnosť dostať sa na obdivované pozície závisí od jednej podstatnej veci: túžby čeliť príslušným výzvam každý jeden deň.
2. Príčiny vlastného zlyhania hádžu na všetko iné, len nie na seba
Pasívny človek častokrát prenáša vinu na niečo iné. Predsa to nemôže byť jeho chyba, keď nič neurobil.
Ale práve tu je ten hlavný problém. Nedostatok akcie, ľahostajnosť a slabé úsilie. Pramení to zo strachu zo zlyhania, nadmerného analyzovania vecí a neochoty vystúpiť zo svojej zóny komfortu.
Ľudia hovoria: „ešte na to nie je ten správny čas“, „nie som stopercentne pripravený“, „začnem o niekoľko dní“. Okolnosti však nikdy nebudú úplne ideálne. Čokoľvek budete robiť, nikdy nebudete pripravení na sto percent.
Pozorovatelia márne čakajú na správny čas. Neuvedomujú si, že správnym časom je prítomnosť a že zlyhania sú pevnou súčasťou úspechu.
3. Neveria, že niečo môžu dokázať
Všetci neustále hľadáme inšpiráciu a motiváciu. Máme v sebe túžbu vykonávať niečo skutočne zmysluplné.
Rozdiel potom spočíva v tom, či tomu skutočne veríme. Nezáleží na tom, že ste niekedy predtým neuspeli. Nemôžete dovoliť, aby vás to ovplyvňovalo pri ďalších snahách. Ak budete do niečoho vstupovať s neistotou, aj výsledok bude neistý.
Na druhej strane, ak sa ozbrojíte silou, vytrvalosťou a vierou vo vlastné schopnosti, vytvoríte aspoň silné základy na postavenie niečoho veľkého.
Veľa ľudí pred vami to už dokázalo. Veľa ešte dokáže. Máte dve možnosti. Budete ich ďalej obdivovať z druhej strany brehu alebo preplávate cez všetky prekážky.
Ako udržať pozície? Vyžaduje si to prístup so schopnosťou pravidelne pracovať na svojom zlepšení (po fyzickej, mentálnej aj emočnej stránke). Neustále.
Silná vôľa je nevyhnutná
Veľmi pomáha, ak si človek vytvorí denné návyky. Vykonáva ich automaticky.
Bez vytvorenia návykov sa totiž dosť rýchlo môžete ocitnúť znova ako pozorovateľ.
Občasne sa to môže stať mnohým hráčom. Ich výhodou je že to na to rýchlo prídu. Identifikujú problémy a odstránia ich.
Skúste si vytvoriť napríklad ranný rituál. Vždy po zobudení si položíte jednoduchú otázku: „urobil som včera dostatok pre to, aby som sa priblížil k svojmu cieľu?“, prípadne „zlepšil som sa v niektorej z tých oblastí, na ktorých pracujem?“.
Môžete si urobiť aj jednu komplexnejšiu analýzu, ktorú vykonáte na začiatku týždňa. Zrekapitulujete a zhodnotíte celý minulý týždeň. Časom si tak môžete vytvoriť dobré návyky. Zbavíte sa požieračov času. Nájsť problémy, na ktorých sa bude dať pracovať.
Nezabúdajte popri tom ani na zábavu
Nezabúdajte popri tom ani na zábavu, priateľov a rodinu. Pretože ako bolo uvedené vyššie, človek by mal rozvíjať fyzickú, psychickú aj emočnú stránku života.
Ani vás už nebaví sledovať zápas z lavičky? Je čas obliecť si dres, vybehnúť na ihrisko a začať vyhrávať!
Foto zdroj: thinkstock