Squash

Squash

Squash sa stal populárnym v uplynulých rokoch po celom svete. Hrať môžete v ktoromkoľvek ročnom období, je to výhradne „indoor sport“, takže neprekvapia vás nevhodné poveternostné podmienky. Na amatérskej úrovni sa squash spája taktiež s luxusnejším životom, obchodnými stretnutiami alebo priateľskými posedeniami. Profesionáli sa týmto športom dokážu uživiť.

Squash nie je vhodný pre každého

Na úvod vás upozorňujeme, že squash nie je vhodný pre ľudí so srdcovými ochoreniami. Frekvencia srdcových úderov hráča stúpa do extrémnych hodnôt, kladie výraznú záťaž na myokard a môže generovať srdcové arytmie. Viac sa však dočítate v nasledujúcom článku – Squash a srdce. Ak preto hľadáte niečo vhodnejšie pre vaše zdravie a nechcete riskovať, skúste skôr tenis.

Mnohí nadšenci si squash nevyberajú len kvôli fyzickej námahe. Hra vyžaduje stratégie s množstvom rozhodnutí, ktoré musia byť vykonané v zlomku sekundy. Premýšľanie o tom, ako pohybovať svojim súperom, aby ste sa dostali do výhodnejšej pozície ako on. Pristihnete sa pri zdravom súťažení, napätí a túžbe zvíťaziť.

Veľkou výhodou squashu je relatívne nízka začiatočná investícia, rozrastanie sa squash klubov v jednotlivých regiónoch a neustále rastúca popularita.

Squash je namáhavý šport. Ak ste neboli v poslednom čase fyzicky aktívny, alebo vaša kondícia nedosahuje vyššiu úroveň, skôr ako začnete, mali by ste absolvovať lekársku prehliadku. Začnite na úrovni, ktorá vyhovuje vášmu zdraviu. Osvojte si techniku a strategické myslenie. Pred, počas a po hre dodržiavajte pitný režim.

Nie je loptička ako loptička

Možno by ste to ani nepredpokladali, ale pred začiatkom prvej hry je pre vás veľmi dôležitý výber správnej loptičky. Squash rozlišuje viaceré loptičky na základe tvrdosti, s ktorou priamo úmerne súvisí odraz. Pre začiatočníkov a rekreačných hráčov sú určené loptičky označené červenou, modrou a bielou bodkou, práve tieto majú najviac razantný odraz a v konečnom dôsledku sa tak veľa nenabeháte. Medzistupňom je loptička s jednou žltou bodkou. Profesionálni hráči používajú pri hre loptičku s dvoma žltými bodkami, ktorá má najmenej razantný odraz.

Nielen od loptičky, ale samozrejme aj od hmotnosti hráča, závisí hodnota kalórií spálených počas 30 minút hrania squash. Ak je vaša hmotnosť na úrovni 70kg, po pol hodine hry spálite až 422 kalórií. 80kg a 90kg vážiaci hráč spáli 491, resp. 559 kalórií. Pri porovnaní s tenisom, za to isté časové obdobie spáli hráč v uvedených váhových kategóriách približne o polovicu viac kalórií.

Na prvý pohľad sa vám môže zdať, že so squash je ideálny. Ak sa však rozhodnete cez squash chudnúť, urobíte zle, pretože výsledný efekt to neprinesie. Energia spálená pri squash je kvôli vysokej intenzite vysoká. V skutočnosti ide o cukor a nie tuk. V konečnom dôsledku to bude mať opačný efekt práve na pribúdajúcich kilogramoch (zvýšená chuť na sladké). Viac sa však dočítate v nasledujúcom článku – Squash a chudnutie.

Ak vám vŕta hlavou, prečo je rozdiel pri porovnaní squash vs. tenis taký obrovský, je to predovšetkým v tom, že pri hraní squash prakticky nie je priestor na väčší oddych. Hráč musí byť neustále v strehu, reagovať v zlomku sekundy na danú hernú situáciu, pričom v tenise sú výmeny dlhšie, nie ste pod takým „herným tlakom“. Svoju úlohu určite zohráva aj uzatvorený priestor pri hraní squash.

Squash môže mať niekoľko pozitívnych vplyvov na vaše zdravie a fitness.

Najdôležitejšie fitness výhody, ktoré squash ponúka:

  • kardiovaskulárna kondícia a vytrvalosť, prívod väčšieho množstva kyslíka do krvného obehu zvyšuje svalovú vytrvalosť
  • spevnenie svalstva, rozvoj sily
  • rýchlosť, postreh a flexibilita
  • odreagovanie, relax, zlepšená koncentrácia

Ako pri každom športe, ani squash nie je výnimkou, môže prísť k zraneniam. Najbežnejšie sú:

  • svalové zranenia rúk, nôh a chrbta – dôležité je rozcvičenie a zahriatie svalov
  • možné kolízie a kontakt s konštrukciou miestnosti alebo partnerom
  • nadmerná záťaž môže spôsobiť zápal šliach v lakti (tenisový lakeť)
  • pre zníženie rizika zranenia očí sa odporúča nosiť ochranné okuliare

Čo dodať na záver?

Squash je jednou z najviac fyzicky náročných hier a ako sa hovorí:

„Nehrajte squash aby ste boli fit, buďte fit aby ste hrali squash!“

To je heslo, ktoré platí pre všetkých športovcov a všeobecne pre všetky športy.

V nasledujúcich článkoch sa bližšie dozviete, aké konkrétne vplyvy má squash na vaše srdce, či chudnutie.

Foto zdroj: thinkstock

Tags: