Športovec a hygiena

Športovec a hygiena

Pri prečítaní titulku si možno poviete – existuje azda niečo, čo športovec o hygiene nevie? Nároky na hygienu sú u aktívnych športovcov prirodzene vyššie, než u menej aktívnych ľudí. Je to zapríčinené faktom, že ľudské telo sa pri vyššej námahe viac potí, a pri mnohých športoch sa kvôli znižovaniu odporu tela alebo skrátka kvôli praktickosti vyžaduje, aby si športovec pravidelne odstraňoval telesné ochlpenie.

Môže sa teda zdať, že športovci sú ľudia, ktorí toho o hygiene vedia najviac. Tu však prichádza na rad otázka – prečo teda tak často stretávame vo fitnescentrách no aj v priestoroch iných športovísk ľudí, ktorí už na pohľad vyzerajú zanedbane a bohužiaľ ich už z niekoľkých metrov cítiť?

V tomto príspevku nebudeme písať o ľuďoch, ktorých špecifický zápach spôsobuje nejaké ochorenie. Samozrejme, že títo ľudia za to nemôžu a väčšinou dodržiavajú ešte prísnejšie hygienické návyky ako ostatní, zdraví ľudia.

Núka sa nám najpravdepodobnejšia odpoveď – zapáchajúci ľudia v športoviskách zrejme nie sú dostatočne oboznámení s tým, ako by sa mal športovec o seba starať. Druhý – horší prípad je ten, keď dotyčný človek na zásady hygieny skrátka kašle. Tento prípad je nepríjemný nielen preto, že človek si nedostatočnou hygienou môže uškodiť (navodiť si rôzne plesne, kožné choroby či infekčné ochorenia), ale znepríjemňuje pobyt v športovom centre aj ostatným cvičiacim.

Veď komu by sa už príjemne cvičilo vedľa upachteného, evidentne niekoľko dní neumytého cvičenca? Mne osobne sa veľa krát stalo, že som radšej zo svojho cvičebného stanoviska odišla a počkala kým dotyčný človek odíde aspoň o niekoľko metrov ďalej. Samozrejme, človek sa pri námahe prirodzene viac potí a teda šíri okolo seba istú arómu. Pot zdravého jedinca, ktorý je produkovaný v dôsledku termoregulácie (teda to nie je tzv. „stresový pot“, ktorý má intenzívnejší a nepríjemnejší zápach), zvyčajne nezapácha takmer vôbec. Ak však človek zapácha ešte skôr ako začne cvičiť, je evidentné, že zanedbáva svoju hygienu. Je smutné skonštatovať, že existuje veľa ľudí, ktorí sa vedia perfektne postarať o svoje svaly, no nevedia sa pravidelne umývať a tým pádom znižujú príťažlivosť svojho, inak atraktívneho tela na minimum.

Ďalšou skutočnosťou, ktorá spôsobuje odpudivú arómu fitnescentier, je zanedbaná starostlivosť o športové oblečenie a pomôcky a častá absencia uterákov. Môžete si všimnúť, že takmer v každom fitnescentre je napísané upozornenie, aby cvičiaci necvičili bez uterákov. Napriek tomu sa nájde mnoho ľudí, ktorí si bežne uterák do posilňovne nenosia a zapotený poťah na stroji či rúčky rôznych kardio strojov po sebe ani neutrú.

Čo sa týka športového oblečenia, športovci by sa oň mali starať ešte lepšie než o ostatné súčasti svojho šatníka. Prečo? Pretože ho obliekajú na seba veľmi často, zvyčajne je to drahšie funkčné oblečenie a zachytáva sa v ňom oveľa viac potu a odumretých čiastočiek kože ako v inom oblečení. Preto si zaslúži najmä pravidelné pranie. Napokon, ani netreba hovoriť, akú „vôňu“ okolo seba šíri človek, ktorý deň čo deň cvičí v oblečení, ktoré je plné zaschnutého starého potu a vodu s pracím prostriedkom vidí raz za čas…

Športovec a hygiena

Nevyhnutnou súčasťou života je sprchovanie, umývanie vlasov a pokiaľ možno používanie aspoň jemných deodorantov či telových sprejov. Na mieste je aj obmedziť fajčenie pred vstupom do fitnescentra, najmä kvôli tomu, že cigaretový pach je cítiť nielen z úst, ale aj z vlasov a oblečenia ešte dosť dlhú dobu po zahasení cigarety. Fakt, že aktívny športovec by nemal fajčiť vôbec, necháme na každého vlastnom uvážení…

Možno by čitateľ očakával, že spomenuté fakty platia najmä na mužov – „poriadny chlap predsa smrdí aj z fotky“. Bohužiaľ, nie je to tak. Existuje aj veľa športovo založených žien, ktoré hygienu nepovažujú za vec hodnú ich pozornosti. Netvrdím, že človek by sa mal sprchovať vždy, keď vyšliape schody alebo sa prebehne po vonku so psom.

Taktiež nie je dobré prehnane sa sledovať a liať na seba litre deodorantu. Ak však chcete byť atraktívny, obmedziť riziko nákazy niektorými chorobami a neobťažovať svojím nepríjemným pachom okolie, dodržiavanie základných zásad hygieny nie je nič ťažké ani nepríjemné.

Foto zdroj: thinkstock

Tags: