Pohyb by nemal byť výsadou mladých ľudí. Ostať aktívny aj vo vyššom veku sa oplatí. Pravidelný pohyb prospieva nielen kostiam a svalom, ale aj vnútorným orgánom a všetkým sústavám v ľudskom tele. Kosti sa udržia pevné a odolávajú rednutiu aj vďaka cielenej aktivite, svaly neochabnú a naďalej plnia podpornú funkciu pre kostru, výkon srdca a pľúc neslabne, a tiež trávenie, tok krvi a lymfy ostávajú v zdravej kondícii.
Vhodne zvolenou fyzickou záťažou teda môžeme predchádzať mnohým ochoreniam, ktoré súvisia práve so zmenami v kostných bunkách, svalových vláknach a funkciách vnútorných orgánov. Medzi takéto ochorenia patria najmä rednutie a krehnutie kostí, tuhnutie kĺbov, ochabovanie a zmenšovanie objemu svalstva, zníženie vitálnej kapacity pľúc, kôrnatenie a upchávanie ciev, následný infarkt myokardu alebo mŕtvica.
Pohybová aktivita pre starších ľudí by mala byť v najvyššej možnej miere šetrná ku kĺbom, nie príliš kondične náročná, plynulá, pravidelná a bezpečná. Takýmto kritériám vyhovuje niekoľko športov, ktoré sú veľmi obľúbené aj v našich končinách.
Petang
Jedná sa o hru francúzskeho pôvodu, ktorá u nás ešte stále nie je plne docenená. Jej prednosti spočívajú v nenáročnosti na fyzickú kondíciu, predovšetkým však v šetrnosti ku kĺbom a kostiam. Je to pomerne lacná záležitosť, stačí si zaobstarať petanque sadu, ktorá obvykle obsahuje 6 kovových gulí (pre 2 hráčov, každý hráč má 3 kusy), drevenú guľku, hráčsky pomenovanú prasiatko (alebo aj jack, či le petit), meter na meranie vzdialeností jednotlivých gulí, kufrík na uskladnenie a textíliu na čistenie príslušenstva. Hrať sa dá kdekoľvek na rovnom pevnom teréne, hráči musia byť vždy v párnom počte. Tento šport sa hrá aj profesionálne a v zahraničí je veľmi obľúbený najmä u seniorov.
Chôdza
Ďalšou vhodnou aktivitou je chôdza. Jej prínos spočíva hlavne v prirodzenosti a veľkej variabilite. Pravidelná a cielená chôdza zlepšuje obehový systém, spevňuje svalstvo a kostru celého organizmu a ak je vykonávaná v prírode, zlepšuje aj stav pľúc a pokožky.
Ku chôdzi potrebujeme správnu obuv (jej hlavnou funkciou by mala byť opora a vhodné držanie celého chodidla, čiže odľahčenie chrbtice a zabezpečenie členkového kĺbu proti úrazu).
Pri chôdzi si môžeme pomáhať palicami (tu už sa chôdza blíži k nordic walkingu, avšak táto disciplína je náročnejšia), vyberať typ a dĺžku trasy, čas za ktorý ju zdoláme, postupné zvyšovanie náročnosti trás a počasie podľa nášho uváženia.
Aby chôdza priniesla svoje ovocie, mala by byť vykonávaná pravidelne (u seniorov minimálne 3x do týždňa v dĺžke najmenej 30 minút), vo vhodnom teréne a v správnej obuvi.
Plávanie
Najšetrnejšia fyzická aktivita pre kĺby je pohyb vo vode. Plávanie sa odporúča osobám s kĺbovými poruchami, oslabeným kostrovým svalstvom, na zvýšenie kapacity pľúc a zlepšenie funkcie kardiovaskulárnej sústavy.
Pre starších ľudí je vhodné relaxačné, pomalé plávanie s plynulým pohybom, napríklad pomalé prevedenie plaveckého štýlu prsia alebo znak.
Nevhodný je štýl motýlik a kraul, vzhľadom na ich technickú náročnosť správneho prevedenia, potrebnú rýchlosť a vyššiu záťaž kĺbov. Plávanie prinesie svoje výsledky tiež iba pri pravidelnosti aktivity, najvhodnejšie 2 až 3x do týždňa v dĺžke 30 minút.
Foto zdroj: thinkstock