Všetci vieme, že nedostatok spánku nášmu zdraviu neprospieva. U športovcov je kvalitný spánok možno ešte dôležitejší než u bežného človeka, nakoľko môže do veľkej miery ovplyvňovať športové výkony daného športovca.
Spánok a regenerácia
Spánok pre športovca znamená najmä regeneráciu fyzických ako aj duševných síl. Potreby spánku sa môžu odlišovať podľa konkrétneho športu ako aj v závislosti od daného človeka.
Za určité optimum sa ale považuje spánok trvajúci aspoň 7-8 hodín a je tiež dôležité, aby to bol nočný spánok. Ak človek, a obzvlášť športovec, spí menej, môže sa pripraviť na rôzne problémy.
Spánok by nemal byť prerušovaný, pretože z takéhoto spánku nevyťažíme maximum pre svoje telo a myseľ.
Počas spánku sa uvoľňuje rastový hormón, ktorý prispieva k budovaniu kostnej a svalovej hmoty a ak spíme dostatočne dlho a neprerušovane, rastový hormón pomáha tiež spaľovať tuky.
Spánok by jednoducho mal byť neoddeliteľnou súčasťou vášho „športového tréningu“.
Keď športovec spí málo
Nedostatok spánku u športovcov môže viesť ku viacerým nepríjemným skutočnostiam. Okrem iných sú to horšia koncentrácia a pomalšie reflexy, slabšia výdrž a pocit nedostatku energie. Navyše, nevyspatý človek sa celkovo necíti dobre, môže mať závraty či zlú náladu.
Dosahovať čo najlepšie výsledky v športe sa v takomto stave dá asi len ťažko. Preto by každý
športovec mal naozaj dbať na to, aby si doprial dostatok kvalitného spánku.
Čo urobiť, aby sme spali kvalitne?
O význame dostatočného a kvalitného spánku pre športovcov sme si už niečo povedali. Pozrime sa teraz na to, ako sa dá dosiahnuť takýto spánok. Existuje totiž viacero vecí, ktoré možno využiť na skvalitnenie odpočinku.
– Spálňa
Najlepšie sa vám bude spať v dobre vyvetranej a nie veľmi vyhriatej spálni. Spať by sme mali v úplnom tichu (nie pri zapnutom rádiu či televízore) a tme. Takto sa najlepšie môže naše telo venovať všetkým prirodzeným a užitočným procesom prebiehajúcim v spánku.
– Matrace
Kvalita spánku závisí do veľkej miery od toho, na akej posteli, no najmä na akom matraci, spíme. Kým postele volíme skôr podľa nášho vkusu, kvalitný matrac treba vyberať s dôrazom na rôzne skutočnosti.
Pre športovcov sa odporúčajú skôr tvrdšie matrace. Tvrdosť (tuhosť) matracov však býva výrobcami označovaná rôznym spôsobom a môže mať niekoľko stupňov. Zamerať sa teda treba aspoň na strednú až vysokú tvrdosť v závislosti od konkrétneho človeka. Určitým kompromisom môže byť matrac s variabilnou tvrdosťou – s jednou stranou mäkšou a druhou tvrdšou.
Dnes sa dajú kúpiť rôzne druhy matracov, vrátane sendvičových a pružinových. Sendvičové matrace majú jadro zložené z niekoľkých na seba naukladaných vrstiev rôznych materiálov, ktoré plnia rozličné funkcie (vzdušnosť, pevnosť, pružnosť, atď.). Tento typ matracov si vyberáme, ak máme lamelový rošt. To zaručí pružnosť pri spaní.
Pružinové matrace majú jadro tvorené z pružín. Pružinové jadrá môžu mať viacero podôb. Obľúbené sú napríklad matrace s taštičkovou pružinou. Taštičkové pružiny sú bodovo elastické a dokonale kopírujú tvar tela, čím je zaručený naozaj pohodlný a kvalitný spánok.
Pružinové matrace sú vhodné na pevný (latkový) rošt, prípadne na nepolohovateľný lamelový rošt, aby sa zvýraznila pružnosť matraca.
Výber matraca musí človek tiež prispôsobiť svojej hmotnosti a výške – matrac by mal byť asi o 20 cm dlhší, než je vaša výška, vhodná šírka je aspoň 90 cm pri jednolôžku a 80 cm pri dvojlôžku.
Všímajte si aj údaj o nosnosti matraca. Iný matrac bude totiž potrebovať stokilový kulturista a iný 50-kilová gymnastka.
Na základe odlišných potrieb každého človeka treba zvažovať kúpu matraca do manželskej postele. V tomto smere platí, že sú lepšie dva samostatné matrace prispôsobené svojou nosnosťou i tvrdosťou každému z partnerov.
Dôležité sú aj materiály. Prírodné materiály ako prírodný kokos a latex sú prirodzenejšie pre človeka ako syntetické materiály a umožňujú lepšiu termoreguláciu.
Na záver nezabudnime ešte spomenúť, že matracu by nemal chýbať snímateľný poťah. Ten plní jednak ochrannú ako aj hygienickú funkciu. Ak ste navyše alergik, zvoľte antialergický poťah s možnosťou prania na vysokých teplotách, čo zneškodní roztoče a iné mikroorganizmy.
– Bylinky
Ďalšou možnosťou, ako dosiahnuť lepší spánok, sú bylinky a to v rôznej forme. Môžu to byť bylinkové čaje, masáž s olejom s obsahom vonných silíc, alebo kúpeľ s pridaním pár kvapiek takéhoto oleja. Asi najviac sa pri problémoch so spánkom používa levanduľa, ktorá má upokojujúce účinky. Pomôcť však môže tiež harmanček (kamilky), medovka alebo ľubovník. V obchodoch a lekárňach sa dajú kúpiť aj hotové čajové zmesi pri problémoch so spaním.
– Jedlo
Aj jedlo do veľkej miery ovplyvňuje náš spánok. Odporúča sa pred spaním aspoň 2-3 hodiny nejesť. Inak bude naše telo počas spánku zamestnané trávením a nezostane mu dostatok času a síl na regeneráciu. Ráno sa potom môžete zobudiť s pocitom únavy, aj keď ste šli spať pomerne skoro.
Pred spaním by ste nemali prijímať potraviny alebo nápoje s obsahom kofeínu (káva, čierny čaj, kolové nápoje), korenisté a ťažko stráviteľné jedlá a tiež sa snažte nepiť priveľa vody alebo iných nápojov. Museli by ste v noci vstávať kvôli návštevám WC a tým by bol spánok zbytočne prerušovaný.
– Televízia
Pozeranie televízie pred spaním je bežné u mnohých ľudí. Ak si však chcete zabezpečiť lepší spánok, vyhnite sa sledovaniu napínavých programov alebo takých, ktoré vás zbytočne rozčuľujú (politické relácie a podobne). Do postele by ste mali ísť s prázdnou mysľou a nepremýšľať nad sledovanými programami alebo rôznymi problémami.