Odmalička nás všetci presvedčujú, že minerálna voda je pre naše zdravie a organizmus nesmierne prínosná. Samozrejme, nebudeme tvrdiť niečo iné, pretože je to skutočne tak. No ako by k minerálnym vodám mali pristupovať aktívni športovci?
![]() |
Obyčajná voda a minerálka
Na začiatku je dôležité si uvedomiť, čím sa vlastne vyznačuje minerálna voda a ako sa líši od obyčajnej vody z kohútika. Vyplýva to už z jej názvu, čiže minerálne vody obsahujú rôzne minerály, ako napríklad horčík, sodík, vápnik, jód, železo a ďalšie. Presnejšou definíciou však je, že minerálna voda je vtedy minerálna, keď obsahuje na jeden liter vody viac ako jeden gram rozpustených minerálov. V obchodoch však často natrafíme na vody, ktoré sa ako minerálne iba tvária, no v skutočnosti s nimi majú len málo spoločného.
Aký majú význam
Poďme si však konkrétne povedať, aký význam má pre nás pitie minerálnej vody. Za prvé, prispieva k detoxikácií nášho organizmu. Ďalej v tele udržiava rovnováhu iónov, a tu sa konečne dostávame k tomu, prečo je aj pre športovcov dôležité piť minerálky.
Pokiaľ ide o samotné minerály, tak ich doplnením výdatne posilňujeme náš imunitný systém. Pre športovcov a aktívnych ľudí má aj ďalšie významy: napomáha napríklad kvalitnejšej regenerácii a redukuje bolesť väzov a svalov po tréningu.
Sú tu aj nejaké mínusy
Ako sme si ukázali, pitie minerálnej vody skutočne nášmu telu prospieva. Lenže s ničím sa to nesmie preháňať a to platí aj v tomto prípade. Minerálky by sme totiž nemali od rána do večera. Pýtate sa prečo, keď je taká zdravá? Dlhodobé pitie minerálnej vody môže byť totiž pre náš organizmus rizikové
Tak napríklad – ak užívate nejaké doplnky stravy, ktoré už obsahujú minerály, dávajte si pozor na pitie minerálky. To môže byť dokonca pre váš organizmus v tejto kombinácií nebezpečné. Musíme si totiž uvedomiť, že konzumácia minerálov so sebou nesie zvýšenú záťaž na naše obličky. V praxi to znamená, že môžu vznikať obličkové kamene alebo sa nadbytok minerálov usadzuje v tele, konkrétne železo v pečeni alebo vápnik v cievach. Situácia sa ešte zhoršuje, ak človek pije malé množstvo tekutín, pretože obličky potrebujú dostatok vody k filtrácii škodlivín z tela von.
Koľko minerálky teda piť?
Na toto existuje celkom presná odpoveď. Iideálny pomer je 1:5 minerálnych vôd k obyčajnej stolovej vode. Tento pomer je totiž dostatočný pre správne fungovanie nášho organizmu. No to sa väčšmi týka ľudí, ktorí sa nepočítajú medzi športovcov. Tí potrebujú minerály vo väčšej miere než ostatní ľudia. Preto by v ich prípade mal byť pomer 2:5. Keď to rozmeníme na drobné, pol litra minerálky na deň by malo stačiť pre bežných ľudí, pre športovcov je dostačujúci jeden liter denne.
Všetko súvisí so všetkým
So správnou životosprávou a pitím minerálok však súvisí aj pitný režim. To so sebou prináša nielen dostatočný prísun minerálov, prípadne vitamínov, ale hlavne dostatok tekutín. Veď ako sami dobre viete, bez vody to naozaj nejde. Preto vypite denne aspoň 2,5 litra. Toto množstvo je nutné v lete zvýšiť aj na 3,5 litra.
Vyvážený pitný režim je teda nesmierne dôležitý. Nedostatok minerálov môže totiž náš športový výkon značne zhoršiť a zároveň spomaliť a znepríjemniť dobu regenerácie. No na druhej strane, ich prebytok môže byť pre náš organizmus dokonca nebezpečný.
Foto zdroj: thinkstock