Bicyklovanie pod strechou sa dá realizovať doma, vo fitnesscentre, ale aj v špeciálne vybavených centrách zameraných na spinning, či schwinn. Vyskúšali ste už trénovať na stacionárnom bicykli? A zdalo sa vám to zábavné? Je mi jasné, že asi veľa ľudí takéto šliapanie do pedálov pokladá viac za nutné zlo pri udržiavaní si postavy ako za aktívny odpočinok. Aj napriek tomu existujú miesta, kam si chodia aktívne odpočinúť a zašportovať mamičky spoločne s výkonnostnými cyklistami, ktorým sa nechce v priebehu pracovného týždňa vyrážať na bicykli von z mesta. Takýmto miestom môže byť práve spinning, či schwinn tréning.
Keďže sa mi tu začínajú tieto dva pojmy opakovať, uvediem zopár faktov aj z histórie. Spinning je relatívne mladý, dynamicky sa rozvíjajúci šport, ktorý vznikol v 80. rokoch minulého storočia zásluhou Johnatana Goldberga, známeho tiež ako Johnny G. Program spinning bol založený na idei Johna G. s využitím špeciálne upravených stacionárnych bicyklov spoločnosti Schwinn. Ako to však v živote býva, spočiatku partneri, sa po súdnom spore rozdelili na dve spoločnosti s vlastným program, kráčajúc si svojou cestou. Tieto programi sú si evidentne veľmi podobné, no obe spoločnosti tvrdia, že práve ten ich je ten pravý a poukazujú pri tom na odlišnosti. Bude asi najlepšie, ak si človek odskúša oba programy a rozhodne sa pre ten, ktorý sa mu viac zapáči.
Spinning je stručne charakterizovaný ako skupinové cvičenie na stacionárnych bicykloch, ktoré spojuje hudbu, motiváciu a predstavivosť do jedného celku s presne dávkovaným tréningom. Využívajú sa pritom špeciálne upravené stacionárne bicykle. Sú robusnejšie, stabilnejšie, ich hmotnosť je vyššia a sú spoľahlivejšie. Musia totiž dokázať znášať záťaž rôznych typov ľudí. Absencia voľnobehu umožňuje ísť zo sedla a šliapať tak v stoji, ako pri ťažkých výstupoch do kopca. Bicykle sú taktiež vybavené špeciálne tvarovanými riadidlami, ktoré umožňujú pohodlné držanie v troch základných polohách. Keďže sa o priebeh hodiny, motiváciu a o to či sa neflákate :) stará školený tréner, bicykle nie sú vybavené počítačom. Alfou a omegou spinningového tréningu je lektor. Pokiaľ bude hodina prešpikovaná rôznymi zmenami ako sú kopce, rovinky, zjazdy a podobne, budete sa radi vracať.
Pre koho je spinning určený? Keďže záťaž je variabilná a každý si ju môže nastavovať podľa toho ako sa cíti, je spinning skutočne takmer pre každého. Odporúčam však mať predsa len aspoň základnú kondíciu. Pokiaľ je totiž lektor skutočne dobrý, vhodnou motiváciou vám jednoducho nedovolí zastať. Na pamäti treba mať aj to, že hodina má rozsah od 40 do 55 minút.Čo si vziať so sebou? Určite aspoň 1 liter vody, alebo iontového nápoja. Na nohy obuv s tvrdou podrážkou a na seba keď už nie špecializované oblečenie, tak aspoň určite oblečenie s materiálu dobre absorbujúceho pot. Rozhodne si nezabudnite uterák! Budete ho potrebovať…
Čo sa dá spinnnigom získať? Je to bezpečný šport bez nárokov na kĺbový aparát a keďže sa v ňom strieda päť rôznych štýlov jazdy, nájde uplatnenie u ľudí s odlišnými cieľmi. Je určený pre každého kto si chce udržiavať, alebo zlepšiť svoju fyzickú kondíciu, pre vrcholových športovcov, ako aj pre ľudí tvarujúcich svoju postavu. V priebehu jedného tréningu je možné spáliť 400 až 600 kcal. Na to aby človek dokázal plniť svoje špecifické ciele, mal by využívať prístroj na meranie srdcovej činnosti. Napríklad pre chudnutie je výhodnejšie udržiavať pulzovú frekvenciu v rozsahu 65 – 75 % z maxima srdcovej činnosti. O tejto problematike som už písal v príspevku: Beh: II. časť – Intenzita.
Foto zdroj: thinkstock