Snow bike, snowbike alebo snowscoot?

Snow bike, snowbike alebo snowscoot?

Aj túto zimu ste možno už zaznamenali na svahu podivné veci, ktoré sa nedali nazvať ani lyžami, ani snowboardom, ani sánkami či bobami. A možno ste na zimnej prechádzke po lese uvideli „šialencov“, ktorí sa na zvláštnom bicykli premávali po zasnežených stráňach. Stále populárnejšími sa aj na Slovensku totiž stávajú snow bike, snowbike a snowscoot. Poďme si bližšie objasniť čo sa skrýva pod týmito tromi pomenovaniami a aký je vlastne medzi nimi rozdiel.

Snow bike

Týmto pomenovaním sa označuje bicykel, ktorý je však na rozdiel od klasického cestného či krosového uspôsobený špeciálne na jazdu po zasnežených a zľadovatených povrchoch. Vyznačuje sa robustnou stavbou a kolesami so širokým ráfikom a mohutnými pneumatikami. Základom pre čo najlepšiu jazdu po snehu je správne nahustenie pneumatík, často až podhustenie.

Priekopníkom tohto športu je v našich končinách Čech Jan Kopka, ktorý spolupracuje aj na vývoji a výrobe snežných bicyklov. Dostupné modely sa u nás zatiaľ vyrábajú na zákazku a preto je tento šport stále pomerne drahou záležitosťou, no existujú aj požičovne. Ak však milujete cyklistiku a neviete bez dlhších (a extrémnych) cyklovýletov vydržať ani v zime, môže byť táto alternatíva pre vás veľmi zaujímavá.

Snowbike

Rozdiel medzi snežným bicyklom, ktorý sa píše s medzerou medzi „snow“ a „bike“ a snowbike bez medzery nespočíva len v názve, ale v celkovej konštrukcii, využití aj momentálnej dostupnosti u nás. Snowbike, na rozdiel od snow bike, nemá žiadne kolesá. Tvorí ho kostra z bicykla, ktorá je spojená s tromi lyžami (jedna väčšia vpredu a dve menšie vzadu). Vzhľadom na jeho stavbu je stabilnejší a bezpečnejší ako napríklad snowboard alebo lyže. Stáva sa na našich svahoch čoraz populárnejším pre jeho široké využitie – je dostupný vo variáciách pre dospelých, mládež, deti alebo na extrémny zjazd či na akrobaciu. Je vhodný aj pre ľudí, ktorí majú problémy s kĺbami, vzhľadom na jeho šetrnosť a minimum otrasov. Cenovo ešte stále ostáva v pomerne vysokej hladine.

Snowscoot

Snehobežka, alebo aj snežná kolobežka, je príbuzná snowbikeu. Rozdiel spočíva v tom, že namiesto troch lyží snowscoot stojí iba na dvoch (ktoré však pripomínajú skôr snowboardy) a nemá sedadlo. Predná lyža je menšia a slúži na manévrovanie. Využíva sa podobne ako snowbike, na rozdiel od neho sa však na snowscoote dá jazdiť aj v neupravenom snehu. Využíva sa teda najmä na freeride štýl. Taktiež sa vyrába v rôznych veľkostiach a variáciách – napríklad carvingscoot alebo racescoot.

Nech už sa rozhodnete vyskúšať ktorúkoľvek z týchto zimných hračiek, nezabúdajte na bezpečnosť a zdravie – čiže prilbu, vhodné termooblečenie a dostatok nealkoholických tekutín počas vystrájania na svahu.

Foto zdroj: thinkstock