Skákanie cez švihadlo

Skákanie cez švihadlo

Skákanie cez švihadlo je vynikajúca klasická pohybová aktivita, ktorou pri relatívne nízkom riziku zranenia je možné dosiahnuť zaujímavé výsledky. Cvičenie so švihadlom je naviac veľmi pohodlné. Je možné cvičiť každý deň hocikedy a prakticky hocikde. Okrem samotného švihadla azda až na pohodlnú obuv, si nevyžaduje žiadne špeciálne vybavenie. Švihadlo tak predstavuje jednoduchý prostriedok ako schudnúť a zlepšiť si svoju fyzickú kondíciu. Jedná sa o aeróbnu aktivitu, ako sú napríklad beh, rýchla chôdza, cyklistika, plávanie a iné. Vzhľadom k množstvu spálenej energie, je na tom skákanie cez švihalo veľmi dobre – Prehľad výdaja energie pri rôznych pohybových aktivitách.

Možno to na prvý pohľad nie je patrné, ale do pohybu sa zapája veľká časť celého tela. Aktivizujú sa svaly jeho hornej časti, najmä predlaktia, delty a v menšej miere svaly hrudníku a hornej časti chrbtu. Spodná časť tela je zapájaná výraznejšie a najzaťaženejšie sú lýtka a zadná strana stehien. Skákanie cez švihadlo pomáha pri vyrysovaní svalstva nôh a napomáha v boji s celulitídou. Doplnkové skákanie taktiež zlepšuje bežecký potenciál a slúži ako kardiovaskulárny tréning. Je preto vhodné aj pre bežcov, ktorí si chcú pri získavaní formy spestriť tréning a využiť aj iné prostriedky. Okrem už popísaných zmien sa zlepší koordinácia pohybov a rýchlosť. Vďaka týmto dôležitým faktorom, si švihadlo ako doplnok nájde miesto v rôznych športových odvetviach.

Skákanie si nekladie prehnané nároky na rozohriatie a na rozdiel od behu sú aj nárazy menšie. Pochopiteľne ak sa človek bude pokúšať skákať veľmi vysoko, budú aj tu nárazy značné. Aj napriek tomu, že sú nárazy pri dopadoch miernejšie ako pri behu, považujú sa za faktor, ktorý zužuje rady záujemcov o túto aktivitu. Čím má človek väčšiu nadváhu, tým bude nápor na jeho kĺbový aparát väčší. Aby sa zabránilo tvrdým dopadom, je vhodné používať kvalitnú obuv (napríklad bežeckú) a uprednostniť skákanie na mäkšom povrchu než na tvrdom.

Aké druhy švihadiel poznáme? Nylónové, kožené, atď. Každé má trochu iné vlastnosti. Švihadlo z umelých hmôt je spravidla ľahšie a horšie nadobúda rýchlosť. Kožené sú ťažšie a zapájajú tak výraznejšie aj svaly hornej časti tela. Pri cvičení s koženým švihadlom je vhodné, aby nebolo úplne vysušené. Koža stvrdne, horšie sa ohýna a celkovo sa vlastnosti švihadla zhoršia.

Ako švihadlo držať? Je to individuálne. Ak sú ruky na držadlách, zapájajú sa viacej predlaktia. Ak sa skáče na švihadle bez nich a časť lanka je omotaná okolo rúk, zapájajú sa viacej deltové svaly.

Ako dlhé by švihadlo malo byť? Cvičiť sa dá asi so všetkým, ale pre každú telesnú výšku je lepšia iná dĺžka. Postavte sa na stred lanka a držadlá dvihnite. Pre optimálne skákanie by mali dosahovať k ramenám.

Švihalo je lacné a ľahko prenosné, takže vás môže doprevádzať kamkoľvek. Naviac ak vás počasie prinúti ostať pod strechou, môže sa stať ideálnym pomocníkom pri cvičení.

Foto zdroj: thinkstock