Sex a športový výkon

Sex a športový výkon

Tréneri svojim zverencom neodporúčajú sex pred športovým výkonom, najmä pokiaľ ide o dôležitý zápas alebo udalosť. Prečo je tomu tak? Naozaj sex uberá športovcom energiu? Alebo je to len mýtus?

Tréneri nemajú radi sex?

Tréneri často nariaďujú celibát svojim zverencom pred dôležitými zápasmi či pretekmi. Doslova hovoria toto: „Sex nie je vhodný a uberá sily a minimálne deň pred súťažou by športovci nemali súložiť ani masturbovať.“ Tieto názory sa odovzdávajú z generácie na generáciu, ale úprimne, len sotva vám nejaký tréner predloží dôveryhodnú štúdiu, ktorá by takéto tvrdenie podložila skutočnými dôkazmi. Je to skôr naopak.

Vedci za sex?

Ono možno túto problematiku niekto nepokladá za nejaký vážny problém, ktorému je potrebné sa venovať, no ale prinajmenšom by bolo dobré, keby sme v tom my amatérski, ale najmä vrcholoví športovci mali jasno. O to sa pokúsili vedci so Ženevskej univerzity, ktorí sa do celej problematiky pokúsili vniesť trochu viac svetla.

Ich výskum spočíval v tom, že v prípade pätnástich vrcholových atlétov a futbalistov skúšali švajčiarski odborníci sledovať výkonnosť po sexe či rôzne dlhom sexuálnym pôstu. A čo zistili?

Sex áno, len nie tesne pred…

Záverom štúdie bolo pomerne jednoznačné tvrdenie, že sex pár hodín pred športovou udalosťou žiadny preukázateľný vplyv na výkonnosť nemal. Ďalej sa zistilo, že len v prípade atlétov sa objavilo viac stresu, keď mali predviesť svoj výkon do dvoch hodín po súloži. Znamená to teda, že celé tvrdenie o škodlivosti sexu a jeho zlému vplyvu na športový výkon je len rozprávka? V zásade áno, ale… Vždy je tu nejaké ale, no nie?

Ide totiž o to, že v istom prípade je aj na tejto rozprávke kus pravdy: výkonnosť bola sexuálnym aktom skutočne ovplyvnená, no len v prípade, že k milostnému aktu s vyvrcholením došlo len niekoľko minút pred začiatkom súťaže. Ejakulácia v mužskom tele totiž vyvoláva spánok, športovci sa teda cítili malátni a nedostatočne nabudení.

Mýtus však zostáva

Bez ohľadu na publikovanú štúdiu mnoho športovcov a najmä trénerov tvrdí, že sex noc pred zápasom alebo iným športovým výkonom uberá energiu. Zhodujú sa však na jednom: pokiaľ si doprajú sex bez vyvrcholenia, ich energia je naopak ešte silnejšia. Praktizujú vlastne tantrický sex, pri ktorom muži nedosahujú úplné vyvrcholenie, ich energia ostáva v tele a neodchádza.

Na záver treba dodať, že hoci sex pred zápasom zrejme naozaj výkonu neškodí, prebdená noc áno a to je možno ten fakt, na ktorý chcú tréneri a športovci poukázať. Takže sa pokojne noc pred športovou udalosťou s partnerom či partnerkou pomilujte, ale nezabudnite si okrem sexu dopriať aj kvalitný spánok.

Foto zdroj: thinkstock