Sedemmíľové čižmy v športovom prevedení

Sedemmíľové čižmy v športovom prevedení

Máte chuť konečne vyskúšať niečo nové? Sú tu pre vás stále populárnejšie skákacie topánky. Podmienkou však je nebáť sa výšok a zo začiatku ani drobných škrabancov či odrenín. Pre ľudí, ktorí milujú adrenalín je tento šport ideálny. Nie je to však nič pre konzervatívnejšie či bojazlivé povahy.

Pokiaľ si raz obujete skákacie topánky, stanete sa okamžite stredobodom pozornosti. Je to tak preto, lebo tento druh športu ešte stále nepatrí medzi najbežnejšie. Ak raz podľahnete čaru skákania, môžete to dotiahnuť až na profesionála či akrobata. Bez účinných bezpečnostných opatrení sa však skôr ako na piedestál slávy dostanete do nemocnice. Pri tomto športe je nevyhnutné používať kvalitnú helmu, chrániče kolenných a lakťových kĺbov a chrániče dlaní. Najmä zo začiatku, kým získate v skákaní prax, sa zrejme nevyhnete drobným škrabancom, modrinám alebo odreninám. Pri tejto zábavke je taktiež dôležité vynechať alkohol (ako napokon aj pri ostatných športoch, na čo však často niektorí ľudia zabúdajú).

Najväčším problémom, čo sa týka zvládnutia techniky, je asi prvotné postavenie sa a následné vstávanie po pádoch. Čím dlhší čas však budete venovať tejto aktivite, tým zručnejšie zvládnete všetky úkony súvisiace so samotným skákaním.

Tento druh športovej aktivity je vhodný pre všetkých ľudí, ktorí netrpia vážnymi ochoreniami (najmä pohybového aparátu). Skákanie je prirodzené pre deti, mladých aj starých, štíhlych či moletnejších. Najmä pre poslednú spomínanú skupinu je určite príjemnou správou, že pri „bláznení“ na skákacích topánkach je možné spáliť viac kalórií ako napríklad pri behu. Kalorický deficit pri aktívnom skákaní sa pohybuje na úrovni približne 1000 – 1200 kcal za hodinu.

Sedemmíľové čižmy v športovom prevedení

Pozitívny je aj fakt, že skákaním sa zapájajú do činnosti takmer všetky významné svalové partie, nielen nohy či zadok. Touto aktivitou sa zlepšuje aj schopnosť koordinácie pohybov a udržania rovnováhy.

Konštrukcia topánok zabezpečuje účinné tlmenie nárazov pri dopade a plynulý prechod kinetickej energie. Modely sú vo všeobecnosti vyrábané z hliníkových zliatin, profesionáli si dávajú svoje topánky vyrábať na mieru zo špeciálnych materiálov. Niektoré časti sa prirodzene opotrebúvajú a preto ich treba pravidelne vymieňať – napríklad gumené „topánočky“, ktoré sa nachádzajú v bode dotyku skákacej topánky s povrchom zeme.

Vyrábajú sa v rôznych verziách – pre vonkajšie použitie, do telocviční a podobne. Aký povrch je vhodný na skákanie? Predovšetkým suchý. Nesmie byť mokrý, mazľavý alebo klzký.

Taktiež by mal byť čo najrovnejší a v bezpečnej lokalite (nie na hlavnej ceste a podobne). Vhodné sú asfaltové alebo betónové ihriská, málo frekventované cesty, či telocvične. Prvý tréning je vhodné absolvovať s odborníkom alebo aspoň s niekým, kto tento šport ovláda a je schopný vás ho naučiť. Dôležité je dbať na bezpečnosť, odhadnúť svoje sily a možnosti a predísť tak mnohým nebezpečným zraneniam.

Pre inšpiráciu ;)

https://www.youtube.com/watch?v=09lIbsDXa_A

Foto zdroj: thinkstock