Rýchla chôdza

chôdza, vytrvalecChôdza je asi najprirodzenejším pohybom ľudského tela. Vykonávame ju každý deň a stretávame sa s ňou všade. Možno práve pre jej prirodzenosť a jednoduchosť sme si zvykli ju podceňovať v prevencii a liečbe obezity. Je to veľká škoda. Nekladie veľké nároky na športovú výbavu, dá sa vykonávať takmer všade a takmer za každého počasia.

Výdaj energie pri chôdzi je závislí od hmotnosti ľudského tela a jej rýchlosti. Znamená to, že ťažší človek pri rovnakej intenzite (rýchlosti) spáli viac energie ako niekto s menšou telesnou hmotnosťou. Rýchlosť je tiež nezanedbateľná. Ak dvaja rovnako vážiaci chodci vykonávajú činnosť rovnaký čas, viac energie spáli ten, čo mal väčšiu rýchlosť.

Vykonávanie chôdze nemusí byť len na čas. Môžeme si určiť vzdialenosť, napríklad 5km, ktorú budeme prekonávať. V tomto prípade sa začína význam rýchlosti chôdze strácať. Je dôležité vedieť, že výdaj energie je úmerný prijatému kyslíku. Ak teda chodíme rýchlo, spotrebujeme viac kyslíku a teda aj viac energie. Treba si však uvedomiť, že vymedzenú vzdialenosť 5km prekonáme rýchlejšie a preto aj čas vykonávania bude kratší. Pri nižšej intenzite nám stačí prijať menej kyslíka, ale musíme prekonať rovnakých 5km. Bude nám to trvať dlhšie, ale spotrebovaný kyslík by mal v oboch prípadoch byť rovnaký.

Výdaj energie sa dá pri chôdzi pomerne presne vypočítať za pomoci telesnej hmotnosti a prejdenej vzdialenosti. Stačí si zapamätať, že na každý kilogram telesnej hmotnosti spálime na kilometer 3 kJ energie.

Veľkou výhodou chôdze sú jej nízke nároky na pohybové ústrojenstvo. Vhodná je pre to najširšie spektrum ľudí, až na ľudí s excesívnou obezitou a pokročilou artrózou. Beh môže byť pre obézneho človeka až príliš náročný a preto aj nevhodný. V takomto prípade je chôdza ideálnou voľbou.

Chôdza resp. rýchla chôdza vedie k zlepšeniu funkčnej zdatnosti srdcovo-cievneho systému. Tonizuje svaly, hlavne lýtka, stehná a bedrá.

Na záver už len malú radu. Okrem cieleného vyhľadávania chôdze (turistika, prechádzky…) by sme mali využiť aj situácie z nášho každodenného života. Prestať sa vyvážať vo výťahu a použiť radšej schody, nepoužívať auto alebo autobus za každú cenu a aspoň pre tie kratšie úseky využiť svoje nohy.

Foto zdroj: thinkstock