Na rozdiel od mnohých moderných kardiovaskulárnych prístrojov, ktoré sú do posilňovní zavádzané až v posledných rokoch, rôzne typy rotopedov a cyklotrenažérov sú v nich prítomné už veľmi dlho a rotopedy sú zároveň najpoužívanejším kardio strojom v domácnostiach. Môžu byť vhodnou voľbou aj pre vás, ak chcete schudnúť, vyformovať si postavu alebo zlepšiť celkovú fyzickú kondíciu.
![]() |
Cvičenie na rotopedoch a cyklotrenažéroch aktivuje predovšetkým svalové skupiny dolnej časti tela – kvadricepsy, hamstringy, sedacie svaly a lýtkové svaly. Nedochádza k nárazovým poškodeniam a teda tieto aktivity môžu byť vhodné aj pre ľudí, ktorí majú problémy s kolenami a inými kĺbmi. Istou nevýhodou pre niektorých jedincov so zdravotnými problémami chrbta môže byť pasívne držanie vrchnej časti tela a ohnutie chrbta, ktoré je výraznejšie v prípade cyklotrenažérov.
Poďme sa pozrieť na to, čim sa vlastne rotopedy odlišujú od cyklotrenažérov a teda na to, ktorý stroj bude pre vás vhodnejší.
Na začiatok si povedzme, že cyklotrenažéry sa stali akousi módou a ľudia si ich často krát kupujú aj vtedy, keď ich v skutočnosti nepotrebujú a vystačili by si so stacionárnym bicyklom. Vo všeobecnosti platí, že rotopedy sú dobrou voľbou pre kondičné použitie na spaľovanie tukov, zvýšenie kondičky alebo rehabilitáciu.
Na druhej strane, cyklotrenažéry budú ideálnym riešením pre špecificky zameranejších športovcov a pre tých, ktorí hľadajú čo najlepšiu náhradu bežného bicyklovania na cestách. Majú robustnejšiu konštrukciu a umožňujú vyššie zaťaženie a citlivé nastavenie.
![]() |
Rotopedy sú väčšinou tichšie kvôli magnetickému brzdeniu a cyklotrenažéry o niečo hlučnejšie, pretože často využívajú čeľusťovú brzdu. Rozdiel je aj v posede, ktorý je v prípade rotopedov vzpriamenejší a sedadlo je bližšie k držadlám, kým na cyklotrenažéri ste vo väčšom predklone.
Aby sme nezabudli aj na cenové porovnanie, v rámci ktorého platí, že porovnateľne kvalitný rotoped vás vo všeobecnosti vyjde lacnejšie ako cyklotrenažér. Existujú však aj modely, ktoré sú akousi zlatou strednou cestou a kombinujú vlastnosti obidvoch typov týchto kardiovaskulárnych prístrojov.
Stacionárne rotopedy , cyklotrenažéry a s nimi spojené tréningové plány môžu byť veľmi vhodnou alternatívou jazdy na bicykli v teréne. Tieto plány sú dobre využiteľné pre širšiu verejnosť, pretože ľahkou manipuláciou so záťažou môžete ovplyvňovať intenzitu cvičenia, ktorá zodpovedá výkonnostnej úrovni jedinca. V priemere sa udáva, že hodina cvičenia na týchto prístrojoch predstavuje energetický výdaj približne 500 – 800 kcal.
Samozrejmosťou moderných rotopedov je nastavenie sedadla, riadidiel, prítomnosť cyklopočítača na monitorovanie pulzovej frekvencie a poskytovanie viacerých iných údajov, ako je prejdená vzdialenosť, rýchlosť, celkový čas aktivity, spotreba kalórii a podobne.
Foto zdroj: thinkstock