Richard Mihalec rozhovor

Richard Mihalec rozhovor

Zástupcov kulturistiky som už pre našu stránku spovedal hneď niekoľko. Vždy sa jednalo o kulturistov, ktorí už mali čo to na súťažnom pódiu za sebou. Dnes urobím výnimku. Nebude sa jednať o majstra sveta, Európy či Slovenska. V posilňovni kam občas zavítam stojí za barovým pultom nenápadný Rišo. Tento rok sa rozhodol pre svoju úplne prvú súťaž. Má pred sebou ešte viac ako mesiac dlhú prípravu. Dnes v rozhovore nájdete aktuálne fotky a video.

Ahoj Rišo. Čitatelia www.sportujeme.sk nemali zatiaľ šancu o tebe ako kulturistovi možnosť počuť, alebo čítať. Skús nám na úvod povedať niečo viac o sebe.

Volám sa Richard Mihalec som z Bratislavy a mám 33 rokov. Som vysoký 186cm a momentálna váha je 86kg.

Ako si sa dostal k posilňovaniu?

S jedným mojim kamarátom, ktorý bol veľmi obézny. Chcel začať chudnúť a tak ma nahovoril ako spraringa. Vydržal s cvičením asi mesiac a ja som ostal. Drží ma to do teraz. Cvičím takto štvrtý rok.

Predtým si vôbec nešportoval?

Pred 12 rokmi som chvíľu posilňoval. No potom nasledovala veľmi dlhá prestávka.

Máš trénera? Odkiaľ čerpáš dôležité vedomosti pre prípravu?

Momentálne ma trénuje pán Hečko z Liptovského Mikuláša. Vlastne on mi radí v príprave na súťaž. Dostávam pripravený cyklus tréningu, aj výživy a doplnkov. Som s ním v osobnom kontakte. Chodievame za ním každé dva týždne.

Kedy nastal zlom? Keď si trénoval sám a následne si sa rozhodol pre súťaž a prešiel k nemu?

S pánom Hečkom trénujem štvrtý mesiac. S cvičením som začínal v klube vo Vinohradoch. Tam mi v začiatkoch pomáhal Marián Čambal, Róbert Adamík a Patrik Štiglic. Všetci títo kulturisti mi pomáhali v mojich začiatkoch.

Ako to prebiehalo po tom, ako si sa rozhodol, že chceš súťažiť. Čo by mal urobiť v podobnej situácii niekto nový? Kde treba podľa teba začať?

Určite by mu nemala chýbať motivácia. Myslím si, že stačí si nájsť dobrý oddiel a prihlásiť sa doňho. Tak to bolo aj u mňa. Oslovil som kamaráta ktorý už súťažil a on ma nakontaktoval na pána Hečka.

Na ktorej súťaží/súťažiach ťa uvidíme.

Moja prvá súťaž bude 3. mája v Starej Ľubovni. Druhá budú Majstrovstvá Slovenska v Banskej Bystrici. Sú to hneď prvé súťaže v sezóne. Najmä prvá Stará Ľubovňa veľa napovie. Aspoň tak sme sa s pánom Hečkom bavili.

Richard Mihalec rozhovor
Richard Mihalec rozhovor

S akým cieľom na tieto súťaže ideš? Ako to celé vnímaš a čo si od toho sľubuješ?

Povedal som si že aspoň raz v živote to chcem vyskúšať aký je to pocit. Sám pre seba niečo spraviť… aby som si to neskôr nevyčítal že som to ani nevyskúšal. A s čím budem spokojný? S dobrou formou. Aby som bol sám na seba hrdý, že som dokázal dosiahnuť túto formu čistou cestou

Rád by som sa dostal do finále vo svojej kategórii (podľa výšky).

Skús popísať svoj súčasný tréning a ako vyzerá strava.

Po dohode s trénerom som asi v polke januára nabehol na systém 4+1. Prvý deň som cvičil prsia + biceps, druhý  deň komplet stehná, tretí deň chrbát, trapéz, triceps a štvrtý deň lýtka a brucho.

V strave sme skúsili cukor 350 g na deň. Ako to bude vyzerať a podľa aktuálnej formy sa to upraví. Keďže som začínal v objemovke na váhe 91 kíl, toho tuku zas až tak veľa nebolo. Šiel som veľmi rýchlo s váhou dole. Tak sme pridali cukor na 400g na deň. Predstavuje to tri vrecká ryže a na raňajky 180g vločiek. Bielkovín si držím na 3-3,5g na kg. Sú to varené prsia na vode a vajíčka. Proteínový prášok mám povolený.

Mesiac je v príprave ešte veľmi dlhá doba. Aké zmeny ťa v ňom čakajú.

Zmeny budeme konzultovať najbližšiu sobotu. Systém 4+1 sa zrejme zachová. Kardio sa asi presunie z rána po tréningu. Ešte uvidím ako to zhodnotí tréner.

Ktoré doplnky sa ti osvedčili a ktoré užívaš?

Určite sa mi osvedčila pred tréningom kombinácia káva, karnitín a vitamín C. Ako spalovač tukov. Počas dňa Arginín. Z neho mám na deň rozdelených 8 gramov. Po každom kardiu nasledujú BCAA v tabletkovej forme. NO v kombinácii s Kreatínom – Jeden mesiac na NO a mesiac na to len čistý kreatín s arginínom.

Richard Mihalec rozhovor

Trénuješ sám alebo máš sparinga?

Sparinga nemám. Cvičím sám. Vyhovovať mi to moc nevyhovuje. Sám cítim, že by som občas potreboval nakopnúť. Keď už mám za sebou tých 8-9 opakovaní, pokladám činku. V takých momentoch cítim, že by sa mi zišiel niekto kto by ma dokázal vyhecovať ešte ku 1-2 opakovaniam.

Ktorú partiu u seba pokladáš za najlepšiu a ktorú za najhoršiu – na ktorej by si chcel čo najviac zlepšovať.

Čo mi bolo hovorené, tak najdominantnejšou partiou je asi chrbát. Najslabšou sú nohy. Nenašiel som doposiaľ systém, ktorý mi zaberá na nohy. Skúšal som verzie veľmi ťažkých drepov z malým počtom opakovaní, aj menšie váhy a viac opakovaní. Ešte stále hľadám ten systém, z ktorého budú reagovať tak ako by som chcel.

Popíš svoj tréning chrbta v súčasnej príprave.

Na chrbát mávam 6 cvikov. Začínam hrazdou na roztiahnutie chrbta. Držím sa zhruba okolo 10-11 opakovaní. Do minúty sa snažím ísť na ďalšiu sériu. Po zhyboch nasleduje mŕtvy ťah. Nie však zo zeme, ale zo stojanov. Nie viac však ako 140kg na 8 opakovaní.

Potom nasledujú príťahy v predklone s jednoručkou, po ňom T-činka príťah. Ďalej nasleduje stroj – imitátor hrazdy, ktorý kombinujem s kladkou za hlavou v supersériách. Nasleduje príťah veľkej činky v predklone kombinovaného s príťahmi lana k hrudníku.

Na chrbát robievam okolo 16 sérii.

Sleduješ si svoje maximálne výkony? Nemyslím teraz mesiac pred súťažou, ale všeobecne.

V benchpress bol môj najlepší výkon 160kg jedno opakovanie, Drep so 180kg 7 opakovaní a mŕtvy ťah na jedno opakovanie 220kg

A čo zranenia? Vyhýbajú sa ti?

Mával som problém s ramenom. Chvála Bohu je to už preč. Momentálne mám handicap – tŕpne mi pravá ruka. Mám blok v krčnej chrbtici. Bol som už u špecialistov a ešte uvidíme čo ukáže magnetická rezonancia.

Moja posledná otázka. Ako vidíš svoje súťaženie do budúcna.

Nechám sa prekvapiť. Nehladím veľmi do budúcnosti. Bol by som rád ak by ma to zmotivovalo. Ak sa mi zapáči, určite by som chcel pokračovať ďalej. Po Starej Ľubovni budem múdrejší :)

Ďakujem za rozhovor a držím palce. Uvidíme sa na súťažiach