Regenerácia, ignorácia?

Tempo životného štýlu sa stále zrýchľuje. Môžeme chcieť stále viac a pritom dosiahneme menej. Celkom bežný dôsledok uponáhľaného životného štýlu, ktorý priam zvádza ku nezdržanlivosti. Mnoho ľudí ostro trénuje, ale nezaznamenávajú pokrok. Často je príčinou len to, že málo regenerujú…

Regenerácia, ignorácia?

Viem, začal som asi trocha neprehľadne, ale taká je vlastne aj dnešná doba… Ponuka možností, ktoré sa na nás valia je neuveriteľne pestrá a atraktívna. Svoj čas môžeme investovať do množstva aktivít. Vďaka internetu sa môžeme (virtuálne) stretávať s ľuďmi z celého sveta, ktorí sú pre nás ideálne zaujímaví. Kto má radšej filmy, môže sledovať doma v dobrej kvalite takmer akúkoľvek reláciu. Satelit dáva na výber stovky programov, v knihkupectvách sú zaujímavé knihy. Ak inklinujete ku hudbe, pomerne lacné sú už aj syntezátory, takže v obývačke sa dá natočiť a naspievať vlastné CD. S digitálnym fotoaparátom či kamerou môžete venovať svoj čas ušľachtilo. A takto by som mohol pokračovať takmer do nekonečna. Všetko sú to lákavé ponuky. Jenou z nich je aj športovanie, ktoré aj v amatérskom prevedení môžeme robiť na solídnej úrovni a s pozoruhodnými výsledkami. Či už jazdíte po horách na bicykli, posilňujete, alebo hráte tenis, robíte to pre svoje zdravie.

Častým problémom širokej palety atraktívnych možností je však čas. Toľko fajn vecí na svete a deň má len 24 hodín. A človek často podľahne túžbe vidieť a zažiť viac, ešte viac. Ale kde vziať čas?

Na úkor regenerácie

Asi jediná vec, z ktorej sa dá čas zdanlivo najľahšie ubrať býva regenerácia. Sám som to neraz zažil. Už – už som išiel spať a zrazu vidím že v televízii začína zaujímavý akčný film. A titulky s dramatickou hudbou hneď rozptýlili moje driemoty. Do pol druhej poľahky vydržím – pomyslel som si. A ráno som preklínal nepriateľský budík.

Je to nepríjemné, ale regenerovať treba. Túto vetu najmä mladý človek necíti a možno ani neuzná. Ale ako pribúdajú roky, dolieha čoraz častejšie. Mnohí z nás, čo navštevujeme tento web, chodíme cvičiť. Či už dvíhame činky, alebo iné náčinie, chceme posilniť svoje svaly, zdravie, kondíciu a dobrú náladu. To všetko cvičenie dokáže, no nie každý zaznamená tak prenikavé výsledky, ako by si prial.

Veľmi častým problémom býva práve to, že ľudia nedajú svojmu organizmu čas na regeneráciu.

Najmä mladý organizmus sa dokáže vyšším nárokom prispôsobiť. Zaťažíte ho tvrdým tréningom a večer odídete na diskotéku, kde ste do hlbokej noci. Druhý deň možno síce budete ráno trocha ospalí, ale rozchodíte to. Máte pocit, že všetko je v pohode, veď to „zvládate“. No v skutočnosti nútite svoj organizmus, aby pracoval „na doraz“. Stresujete ho. V takom stave budú vaše športové výkony len priemerné a aj celkové výsledky vás neuspokoja.

Spánok

Je to mrzuté, ale človek je ešte stále len zviera. Živý organizmus, ktorý ku správnej funkcii potrebuje aj relaxáciu. Dokáže zvládnuť veľmi náročné zaťaženie a stres. Pracovný, či tréningový. Ale potom musí nasledovať dôkladný odpočinok. Inak hrozí stagnácia, alebo až poškodenie.

Ak chcete dosiahnuť naozaj nadpriemerné výsledky, prijmite za neoddeliteľnú súčasť tréningového (či životného) plánu aj spánok. Najlepšie zhruba 8 hodín denne. Odpočinutý človek podáva podstatne lepšie výsledky. Nielen intelektuálne, ale aj fyzické.

Viem, asi to bude pre mnohých znamenať, že sa budú musieť vzdať niektorých príjemných zábaviek, či činností. Zvážte si však, či tieto činnosti majú pre vás takú hodnotu, že stoja za to, aby vás oslabili.

Veľmi často náš čas odsávajú celkom nepodstatné maličkosti, či ľudia, ktorým je lepšie sa vyhnúť. A televízia.

Trénujte regeneráciu

Tak, ako idete do posilňovne aj keď sa vám možno niekedy ani nechce, choďte aj spať 8 hodín predtým, než máte vstávať. Viete, prečo idete cvičiť a prekonáte občasnú lenivosť, pretože chcete dosiahnuť isté výsledky. Rovnako pristupujte ku spánku. Doprajte si odpočinok a zaznamenáte výsledky. Vyskúšajte si to pár týždňov a uvidíte, že sa to oplatí.

Vyhraďte si čas na spánok. Nazvite to trebárs tréningom zdravia :-) alebo to považujte za suplementáciu ku tréningu. Viem, spánok je drahým „výživovým doplnkom zdravia“. Platíte zaň časom. Ale oplatí sa to.

Spite, ak chcete rásť!

V spolupráci s www.chudnutie-ako.sk

Foto zdroj: thinkstock