Kakaové bôby sú semená rastliny Theobroma cacao (kakaovník pravý), ktorá sa pestuje už zhruba od 5. storočia. Rozdeľuje sa do troch hlavných skupín: forastero (približne 90% celkovej produkcie), criollo a trinitario.
V minulosti sa plody kakaovníka kvôli svojej cennosti často používali ako platidlo. Medzi najväčších svetových producentov kakaových bôbov zaraďujeme Pobrežie Slonoviny, Ghanu, Indonéziu, Nigériu, Brazíliu, Kamerun a Ekvádor (teda krajiny v tropickom podnebnom pásme).
Kakaové bôby sa fermentujú a sušia. Potom sa obvykle pražia a melú na kakaovú hmotu, z ktorej sa lisovaním oddeľuje tuk (kakaové maslo). Zostávajúcu zmes tvorí kakaový prášok.
Kakaová hmota má vo svojej prirodzenej forme typickú horkú chuť a je základnou surovinou pre výrobu čokolády. Najkvalitnejšie čokolády majú obsah kakaovej hmoty aspoň na úrovni 70%. Samozrejme nie vždy dochádza k tomuto spracovaniu na kakaový prášok a k výrobe čokoládových produktov.
RAW kakaové bôby
Dopyt po nespracovanej forme (raw nepražené kakaové bôby) v poslednom období stále rastie. Dajú sa jesť aj surové a sú k dispozícii v troch základných formách: celé kakaové bôby so šupkou (môžu sa konzumovať aj s ňou, je to dobrý zdroj vlákniny), celé kakaové bôby lúpané a drvené kakaové bôby.
Zloženie a účinky
Obsahujú stovky zdraviu prospešných látok a živín, ktoré zostanú najlepšie zachované práve pri šetrnom spracovaní bez praženia. Kakaové bôby obsahujú okolo 300 chemicky identifikovateľných látok, čo z nich robí jednu z najkomplexnejších potravín sveta. Nie nadarmo sa im hovorí pokrm bohov. Dnes na to máme aj modernejšie označenie superpotravina.
Okrem bielkovín, komplexnejších foriem sacharidov a naturálnych tukov sú kakaové bôby veľmi dobrým zdrojom vlákniny, antioxidantov a fytochemikálii.
Z obsahu minerálov môžeme vyzdvihnúť hlavne horčík, síru, železo, mangán, chróm, zinok a meď.
Z vitamínov je to hlavne „céčko“ a vitamíny skupiny B. Zaujímavosťou je veľmi vysoký podiel flavonoidných antioxidantov (10%), vďaka čomu majú kakaové bôby niekoľkonásobne vyššie antioxidačné pôsobenie ako víno, čučoriedky alebo zelený čaj.
Kakaové bôby obsahujú teobromín a menšie množstvo kofeínu. Práve alkaloid teobromín má podobné povzbudivé účinky ako kofeín (menej výrazné, no dlhotrvajúce). Veľkou devízou je aj prítomnosť neurotransmiterov a látok navodzujúcich lepšiu náladu (dopamín, serotonín, anandamid, arginín, fenylalanín). Tým to však ani zďaleka nekončí a preto si uveďme prehľadnejší zoznam jednotlivých účinkov.
Aké pozitívne účinky kakaové bôby v sebe ukrývajú:
- stimulačný účinok (miernejší a dlhotrvajúci), podpora koncentrácie
- navodenie lepšej nálady, pocitov šťastia a blaženosti (silné prírodné antidepresívum)
- dokážu prispieť k znižovaniu krvného tlaku a pomáhajú pri rôznych srdcovo-cievnych problémoch
- obsahujú veľa výživných látok a znižujú riziko vzniku nedostatku viacerých mikroživín
- ľahké afrodiziakum
- pomáhajú pri liečbe zápalov a chronických bolestiach
- podporujú prekrvenie mozgu a zlepšujú pamäť
- uvoľnenie svalstva a rozšírenie ciev
- pozitívny účinok na pokožku
- detoxikačné účinky a prevencia pred vznikom rôznych ochorení
Dávkovanie
V prípade kakaových bôbov sa málokedy uvádza denná odporúčaná dávka. Väčšinou dostanete len všeobecnú radu, že by ste ich mali konzumovať podľa potreby. Za rozumné a pravidelne užívané denné množstvo môžeme považovať približne 15-20g.
Využitie kakaových bôbov vo výžive
Možnosti máte skutočne veľmi veľa. Môžu sa konzumovať samostatne, použiť na ozdobu dezertov, pridať do jogurtov alebo kaší, použiť na prípravu nápojov, prípadne ako súčasť exotickejších receptov (do šalátov, k mäsitým a rybacím jedlám, atď.).
Ak sa použijú napríklad spolu s vanilkou alebo škoricou, vznikne z toho fantastická chuť. Alebo ich môžete rozsekať v mixéri a použiť na prípravu zdravých guličiek, do ktorých pridáte ešte určité orechy, ovocie, kokos a trochu medu.
Podobných kombinácii je mnoho a ľahko si tak vytvoríte zdravú sladkosť, ktorá neobsahuje žiaden stužený tuk a chemické prídavky.
Foto zdroj: thinkstock