Ranný tréning a chudnutie

Mnohí ľudia si myslia, že absolútne nezáleží na tom, v ktorej časti dňa svoj tréning absolvujú. Tvrdia, že konečný výsledok bude aj tak rovnaký, či budú cvičiť zavčas rána, alebo neskoro večer. My vám však dokážeme, že ranný tréning rozhodne má svoje výhody.

Ranný tréning a chudnutie

Po prvé, ak svoju tréningovú jednotku odcvičíte v ranných hodinách, zvyšok dňa budete mať voľný, sústrediť sa môžete na svoju prácu a záľuby. Zároveň si garantujete, že ranným tréningom si splníte svoj cieľ, pretože po dlhom dni v práci je jednoduchšie nájsť výhovorku, prečo vynechať cvičenie. To sú prosté a zároveň logické dôvody pre pracujúceho človeka.

Telo je ráno oddýchnuté, čerstvé a pripravené na výdaj energie. Telesná aktivita vás prebudí nielen fyzicky, ale aj mentálne, nehovoriac o zvýšení hladiny adrenalínu. S ranným tréningom si začnete viac dávať pozor aj na to, čo konzumujete ako prvé jedlo dňa a po istom čase budete príjemne prekvapený dosiahnutým výsledkom.

Spálite viac tuku

Jednou z najväčších výhod ranného tréningu je fakt, že práve dopoludnia sa človek dokáže najrýchlejšie zbaviť nadbytočných kilogramov. Dôvod je jednoduchý. Ranný tréning naštartuje váš metabolizmus, ktorý je schopný pracovať na zvýšených obrátkach v priebehu ďalších 24 hodín. Teda spaľovanie kalórií bude vyššie po celý deň.

Samozrejme, cvičenie samo o sebe hneď neprinesie zázraky. Potrebná je úprava stravy. Najvhodnejšie sú potraviny s nízkym obsahom tuku, a získať dobré spacie návyky. Kľúčom k strate nadbytočných kilogramov v tomto prípade je vykonať cvičenie po prebudení s prázdnym žalúdkom. Pri pocite slabosti pomôže pohár pomarančovej šťavy, alebo malá šálka čiernej kávy.

Hladina svalového glykogénu, ako aj glykogénu pečene, je po prebudení veľmi nízka. Telo ochudobnené o tieto glykogény a s nižšou hladinou cukru v krvi, je ideálnym prostredím na spaľovanie tukov. Vieme, že sacharidy alebo glykogén sú telom primárnym a preferovaným zdrojom energie. Keďže ráno sú nízke, telo musí siahnuť do druhotných energetických rezerv, čím je v tomto prípade telesný tuk.

Čím menej sacharidov máte, tým viac tuku vaše telo spáli. Netešte sa však predčasne, výsledok sa neprejaví okamžite. Telo si potrebuje na nový režim zvyknúť. Normálne by to malo trvať asi tri týždne, pokiaľ sa telo preorientuje na tréning v ranných hodinách. Prvé týždne budú preto ťažké.

10 dôvod pre ranný tréning:

1. budovanie konzistencie – ak bude tréning prvým bodom vášho programu, zvyšok dňa máte voľný 2. bez čakania – fitnes zariadenia sú v dopoludňajších hodinách zväčša prázdne, vyhnete sa čakaniu na posilňovacie zariadenia 3. naštartovanie metabolizmu – organizmus bude pracovať ďalších 24 hodín na vyšších obrátkach, rýchlejšie spaľovanie kalórií počas celého dňa 4. viac energie – endorfíny a iné hormóny vyplavené pri rannom tréningu vám dodajú pocit väčšej energie 5. redukuje stres 6. zlepší stravovacie návyky 7. udrží psychickú pohodu 8. zvýši disciplínu 9. zlepší spánok 10. zvyšuje spaľovanie tukov

Samozrejme, nie každému čas dovoľuje absolvovať tréning pred odchodom do práce. Preto práve časový faktor je najväčšou nevýhodou. Pokiaľ si nemôžete dovoliť stráviť ráno hodinu vo fitnescentre, pokúste sa aspoň niekoľkominútovým cvičením naštartovať a spríjemniť svoj deň.

Foto zdroj: thinkstock