Prvý Slovák na bicykli okolo sveta

Prvý Slovák na bicykli okolo sveta

Karol Voltemár, ktorý sa vydá na bicykli okolo sveta.

Slovák Karol Voltemár chce podniknúť cestu okolo sveta na bicykli. Na vysnívanú jazdu by sa mal vydať v máji 2013. Trasa sólo expedície povedie cez šesť kontinentov. Ak pôjde všetko podľa plánu, za tri roky bude mať bicykel na tachometri a cyklista v nohách vyše 80-tisíc kilometrov.

„Je to nesplnený sen, ktorý sa mi postupne splní. Je to výzva. Ešte žiadny Slovák takéto niečo neabsolvoval a tak som sa jedného dňa rozhodol,” uviedol Voltemár, ktorý chce prejsť viac ako 80 krajín sveta. „Chcem spoznať svet a pocestovať. Skúsenosti, ktoré cestou nazbieram zmenia nielen môj pohľad na svet, ale aj pomôžu v budúcom živote.“

Prebicykluje všetky kontinenty okrem Antarktídy

Jeho mimoriadna etapa povedie cez Európu, Blízky východ, Áziu, Austráliu a priľahlé ostrovy Oceánie, Južnú a Severnú Ameriku. Napokon mu zostane Afrika a v roku 2017 návrat do rodnej Európy cez Španielsko, Portugalsko a severské štáty. Karol prebicykluje všetky kontinenty okrem Antarktídy.

Na svoju sólovú expedíciu sa pripravuje dlhodobo. Podľa vlastných slov potrebuje nabicyklovať aspoň 25-tisíc kilometrov. V zime trénuje vo fitku, pláva a pripravuje sa na cyklistickú sezónu.

Na cestu sa vyberie sám

Cyklista sa na cestu okolo sveta vyberie sám. „Snažil som sa niekoho nájsť, ale uznajte, kto má odhodlanie dnes vydať sa na bicykli okolo sveta na viac ako tri roky,“ vysvetlil.

Slovenskému dobrodruhovi bude teda robiť spoločnosť na cestách po svete len bicykel. „Bol by som rád, ak by sa na nejaké časti cesty vedel zapojiť aj niekto, kto by tento projekt zdokumentoval aj druhým pohľadom,“.

„Ak si niekto chce prejsť niekoľko sto alebo aj tisíc kilometrov so mnou, tak sa bude môcť pridať.“ Cestou  budú aj „etapy“ pre každého, kto si bude chcieť prejsť Patagóniu, Himaláje, Alpy alebo Severnú či Južnú Ameriku. Môže sa zúčastniť etáp, ktoré na jeseň pribudnú na webe.

Najťažšie bude bicyklovať v prázdnych vyľudnených oblastiach. „Môže sa stať, že aj niekoľko týždňov nestretnem nikoho. Náročné budú prechody Ánd, Himalájí, ale aj Sahara stojí za zmienku.“

Sólovú expedíciu prvého Slováka, ktorý sa pokúsi prejsť svet na bicykli, bude možné sledovať na internete alebo na sociálnej sieti. Karol tam bude zverejňovať fotky a videá zo svojej cesty a v sekcii Denník aj svoje postrehy, pocity a zážitky. Cestu podporí portál Športujeme.sk a mnoho ďalších partnerov

David poznámka: Keď som mal možnosť s Karolom po prvýkrát rozprávať o jeho vysnívanej ceste, hneď ma myšlienka zaujala. Keďže sám bicyklujem, rýchlo som si „spočítal“, že je to obrovská výzva na hranici ľudských, ako aj organizačných možností. Aby sa cesta vydarila, bude potrebné veľké úsilie a veľa faktorov bude musieť „klapnúť“.

Povedal som si však prečo nie! Športujeme.sk podporí tento unikátny projekt. Ja a celá redakcia budeme Karolovi držať palce. Športujeme.sk ako mediálny partner tejto cesty okolo sveta bude prinášať nepravidelné zápisky Karola z cesty a zabezpečí výživové doplnky.