Najčastejšie využívané druhy proteínov u športovcov sú vyrábané z potravín, ktoré môžu citlivejším ľuďom spôsobovať rôzne nepríjemné alergické reakcie. Reč je o sójovom proteíne, mliečnom proteíne (tzv. kazeín), bielkovinovom doplnku získavanom zo slepačích vajíčok či srvátkovom proteíne.
Čoraz viac ľudí je alergických na mliečne a sójové výrobky. Medzi ľudí užívajúcich proteínové doplnky patria aj vegáni či ľudia postihnutí celiakiou (neznášanlivosťou lepku). Pre tieto skupiny športovcov je výbornou alternatívou zatiaľ menej známy, ale zato perspektívny ryžový proteín.
Biela ryža ako zdroj sacharidov
Mnohí budú protestovať, že predsa v ryži je veľmi malý podiel bielkovín a je využívaná skôr ako zdroj sacharidov. Áno, primárne je ryža konzumovaná vo varenom stave a táto ryža slúži naozaj ako dobrý zdroj sacharidov.
Hnedá surová ryža ako zdroj proteínov
V surovej hnedej ryži sa nachádza iba okolo 8g bielkovín na 100g ryže. Avšak proteínový koncentrát sa získava zložitejšími technologickými postupmi, ktoré umožnia výrobu až 70% proteínového preparátu. Tieto procesy zahŕňajú napríklad pôsobenie prirodzených enzýmov, fermentáciu a filtrovanie, ktoré zabezpečuje oddelenie žiadaných proteínov od uhľohydrátov.
Veľkou výhodou je, že všetky tieto procesy môžu prebiehať na prírodnej báze, bez akýchkoľvek umelých chemických aditív. Dôležitý je aj fakt, že počas fermentácie sa vytvárajú všetky dôležité aminokyseliny, ktoré hnedá ryža za normálnych okolností neposkytuje. Fermentácia okrem toho zabezpečuje aj dobrú stráviteľnosť ryžového proteínu.
Finálny produkt okrem kvalitného proteínu často obsahuje aj vlákninu, komplexné sacharidy a skupinu B vitamínov. Významný je aj vysoký obsah arginínu, v ktorom sa ryžovému proteínu nevyrovná žiadny iný preparát tohto typu. Arginín je dôležitý z mnohých zdravotných aj cvičebných hľadísk. V prvom rade zabezpečuje správnu činnosť hypofýzy, podporuje tvorbu rastového hormónu a kolagénu, pozitívne ovplyvňuje tvorbu spermií a hojenie rán. Dôležitý je aj pri syntéze bielkovín a vytváraní oxidu dusného, ktorý zabezpečuje transport živín do svalov.
Chuť
Nevýhodou tohto produktu je kriedová chuť a niekedy aj mierna horkosť. Tieto vlastnosti sa však dajú eliminovať pridaním rôznych príchutí, aké môžeme bežne nájsť aj u klasických proteínových doplnkov – napríklad vanilková, čokoládová či jahodová. Chuť vylepšujú aj sladidlá, výrobcovia pre zachovanie naturálnosti produktu uprednostňujú prírodné sladidlá – napríklad stéviu či javorový sirup.
Vzhľadom na to, že mnoho športovcov si proteínový prášok pridáva do rôznych jedál (nekonzumujú ho iba v stave nápoja pripraveného s vodou), táto nevýhoda rýchlo mizne, pretože pridaním do jedla sa vplyvom iných chutí kriedová pachuť a horkosť stráca.
Situácia na trhu
V čase uverejnenia tohto článku, nie je veľa proteínov čisto z hnedej ryže na našom trhu. Predsa len silnú pozíciu u športovcov stále majú proteíny, získavané zo živočíšnych zdrojov. Stále častejšie sa však ozývajú hlasy, dožadujúce sa neživočíšnych bielkovín. Túto skupinu nepredstavujú už len športovci celiatici a ľudia s intoleranciou na laktózu. Rastú aj zástupy tých, ktorí vyhľadávajú rastlinné proteíny.
V Športujeme.sk to vieme a preto v našom obchode nájdete výživové doplnky z hrachu, konope a najnovšie aj proteín z hnedej ryže, artičokov a hrachu v RAW kvalite.
Foto zdroj: thinkstock