Problémy s achilovou šľachou

Aké sú najčastejšie problémy spojené s achilovou šľachou?

Achilova šľacha spája lýtkový sval s kosťou päty. K zaťaženiu dochádza pri bežnej chôdzi, behu, odrazoch a dopadoch.

Dva hlavné problémy spojené s achilovou šľachou sú:

  • Achilles tendinopatie – v skutočnosti ide o zápal šľachy, zápal šľachy je však len zriedka príčinou bolesti.
  • Tendinosis – malé slzy, trhliny, v tkanive šľachy spôsobené preťažením. Väčšinu prípadov bolesti achilovej šľachy má na svedomí práve tendosis.

Čiastočne narušené slzy okrem bolesti môžu skončiť natrhnutím alebo dokonca až pretrhnutím šľachy. Kompletné pretrhnutie sprevádza výrazná bolesť, náhla strata sily a hybnosti. Problémy tejto časti dolnej končatiny sa zdajú byť spôsobené akútnym stavom, v konečnom dôsledku však ide o dlhodobejší proces, výsledkom pretrhnutia je narušenie mnohých drobných sĺz v šľache.

Problémy s achilovou šľachou

Čo spôsobuje problémy achilovej šľachy?

Najčastejšou príčinou je preťaženie, alebo opakované pohyby vykonávajúce pri tom istom druhu športu, práci, či inej činnosti. Stereotypný pohyb a kontinuálne zaťaženie majú za následok vytvorenie spomínaných sĺz v šľache, ktoré nie sú schopné sa pri ďalšom opakovanom namáhaní hojiť.

Výraznú úlohu zohráva správna športová obuv, nie príliš tvrdá, ani mäkká päta tenisky. Dôležité je správne rozcvičenie, pretože pretrhnutie je najčastejšie spôsobené silným pohybom zameraným na lýtkový sval. Napríklad skokom, ale aj jednoduchým behom. Najviac ohrozená je kategória športovcov v aktívnom veku. Medzi najrizikovejšie športy radíme basketbal, tenis, futbal. Istý podiel zohráva aj nadváha športovca.

Aké sú príznaky?

Sprievodným príznakom problémov s achilovou šľachou je opuch v oblasti členka spolu s miernou bolesťou. Bolesť môže prísť postupne, či vyskytovať sa iba pri chôdzi alebo behu. Rozsah ohybnosti v členku a sila je obmedzená. Pri pretrhnutí pocítite ostrú bolesť. Nebudete schopní postaviť sa na prsty, vystrieť chodidlo v členku, príde opuch a modriny.

Diagnóza

Ak máte vyššie spomenuté príznaky, nevyhnutná je návšteva lekára, bežným je röntgenový snímok a magnetická rezonancia, ktoré ukážu závažnosť poškodenia a následnú formu liečby.

Včasná liečba je kľúčom k skorému návratu do plnohodnotného športového nasadenia, odpočinok bude potrebný, tak ako aj správna rehabilitácia a cvičenia zamerané na spevnenie šľachy. Vylúčená nie je ani odpružená obuv, či zmena spôsobu športovania. Trpezlivosť je dôležitá, predčasná športová aktivita by mohla problém ešte viac skomplikovať.

Pri vážnych problémoch, ako sú roztrhané alebo natrhnuté šľachy prichádza k operácii, noha je spevnená v pooperačnom období dlahou, či ortézou. Rehabilitačný program je zameraný na obnovenie pružnosti šľachy a sily. Trvá mesiace, pokiaľ sa šľacha vráti do primeraného stavu.

Aj keď liečba achilovej šľachy si vyžaduje určitý čas, väčšina športovcov sa môže plnohodnotne vrátiť k svojim obľúbeným športovým aktivitám.

Prevencia

Vhodná športová obuv, variabilita športových aktivít, strečing, dobré rozcvičenie pred tréningom, správna životospráva a vyhnúť sa preťaženiu.

Foto zdroj: thinkstock