Príval informácii brzdí váš progres

Viete, prečo váš tréningový progres nie je taký, ako by možno mohol byť? Viete, prečo stále výkonnostne prešľapujete na mieste a privádza vás to až za hranice zúfalstva? A viete, prečo je vaša fyzická pripravenosť a výzor rovnaký, ako tomu bolo pred troma alebo šiestimi mesiacmi?

Príval informácii brzdí váš progres

Dôvodom môže byť aj presne to, čomu sa venujete práve teraz v tejto chvíli, keď čítate tento článok. Sledovanie rôznych informačných zdrojov a čítanie článkov, blogov, diskusných fór alebo tréningových logov – to všetko totiž môže do výraznej miery limitovať vaše tréningové napredovanie.

Pýtate sa ako je to možné? Ide jednoducho o to, že zbieranie informácii z desiatok odlišných zdrojov je nielenže náročné na čas, ale hlavne začiatočníci a menej skúsení cvičenci sa takýmto spôsobom dostávajú do akéhosi informačného chaosu. Jednotlivé tvrdenia sa v rámci tej istej témy odlišujú a oni nevedia, komu alebo čomu majú v týchto oblastiach veriť.

Nevedia, či majú na bicepsy odcvičiť dva, tri, alebo štyri cviky, či je lepšie cvičiť šikmé tlaky pod uhlom 17,6% alebo 22,5%, či majú mať medzi jedlami prestávku 3 hodiny alebo 3 hodiny a 10 minút. Samozrejme, že všetky tieto príklady v sebe zahŕňajú značnú dávku irónie, ale určite vám neunikla hlavná pointa a určite podobné prípady poznáte.

Vyberte si len pár informačných zdrojov, stránok, jednotlivcov alebo trénerov, ktorých budete sledovať. Tieto zdroje by mali byť samozrejme kvalitné, no práve s tým majú začiatočníci problém, pretože kvalitu ešte nevedie dobre rozoznať.

Musíte hľadať dobré referencie, odporúčania, pozitívnu odozvu ľudí, reputáciu týchto zdrojov, ich výsledky a prax. Nejde len o návštevnosť a popularitu zdrojov, pretože to je ešte málo platné, ak samotný obsah nedokáže pomôcť návštevníkom dosiahnuť ich ciele, poradiť im a poskytnúť im hodnotné informácie.

Viete, kto zaznamenáva v posilňovni a pri športovaní najlepšie výsledky? Vo všeobecnosti sa dá povedať, že zaneprázdnení ľudia. Tí, ktorí nemajú čas, trpezlivosť ani chuť tráviť niekoľko hodín denne na internete sledovaním informácii z rôznych zdrojov.

Majú jeden aktuálny systém alebo metódu, ktorej veria a pracujú tvrdo na svojich cieľoch, bez neustáleho spytovania sa, či to robia dobre a či by sa to nedalo robiť lepšie. Vždy sa dá všetko robiť lepšie, ale takýmto prístupom neustálych otázok a nedôvery sa nikdy nikam nedostanete.

Prestaňte hľadať ten najlepší tréningový split vo vesmíre. Prestaňte sa hádať o tom, ktorý proteínový prípravok od ktorej firmy je lepší, ak obidva obsahujú rovnako veľa bielkovín rovnakého druhu. Prestaňte neustále pochybovať. Začnite si veriť, tvrdo pracujte na tom, čo chcete zlepšiť a používajte pri tom vedomosti a informácie, ktoré aktuálne máte.

Je veľmi dobré, ak ste našli nadšenie pre tie aktivity, ktorým sa venujete, no využívajte to nadšenie vo svoj prospech a nie opačne. Netvrdím, že sa v príslušných oblastiach nemáte vzdelávať a že nemáte hľadať nové informácie. Musíte to však robiť v rozumnej miere, selektovať jednotlivé zdroje informácii a účelnejšie využívať svoj čas. Nestaňte sa aj vy otrokmi informačného návalu.

Foto zdroj: thinkstock