Prístup so zdravým rozumom – No Pain, no Gain

No Pain, no Gain

Každý z nás, ktorí sa snažíme dostať do dobrej formy (a hlavne si ju s pribúdajúcimi rokmi aj udržať), dobre poznáme pravidlo: „No pain, no gain“ ( v preklade: žiadna bolesť/námaha, žiaden rast). Toto pravidlo je pre nás niečím podobným ako pre veriacich jedno z desatoro prikázaní. Každý, dobre naplánovaný a tvrdo odtrénovaný tréning spolu s adekvátnou úpravou stravy, správnymi suplementami a ďalšími zmenami v životnom štýle, nám prináša želané výsledky.

Prístup so zdravým rozumom - No Pain, no Gain

Pocit pálenia vo svaloch postupom času prestáva byť nepríjemným. Naopak, je pre nás signálom, že trénujeme tvrdo a poctivo. Už sa ho nebojíme, pretože vďaka nemu sa stávame silnejšími, odolnejšími a sme schopní posúvať vlastné hranice. A to je to, o čo nám pri trénovaní ide. O momenty, kedy sme na seba hrdí, kedy sa prekonávame, nevzdávame.

Vtedy sa stávame vzorom aj pre ostatných. Pre tých, ktorí sa vedia stotožniť s pravidlom: No pain, no gain – pre tých, ktorých neopúšťa zdravý (sedliacky) rozum.

Žijeme síce v modernej dobe s mnohými výdobytkami, ale zároveň aj v dobe, kedy sa zdravý rozum veľmi rýchlo vytráca. Nahrádza ho konzumný prístup, manipulujúci s čarovnými slovíčkami „nový“, „svetový bestseller“, „zaručený“, „ľahko dostupný“, „bezbolestný a rýchly“, „bez námahy a bez cvičenia“… ktorému mnohí tak radi podľahnú. Nakupujú, míňajú svoje ťažko zarobené peniaze na produkty a služby s minimálnou hodnotou a opätovne sa nechávajú zmanipulovať pôsobivými reklamami. Prečo? Pretože ich opúšťa zdravý rozum.

Malá skúška správnosti vyššie uvedeného tvrdenia pre všetkých, ktorí veria prísľubom rýchlych a bezbolestných riešení: ak sú tieto služby, produkty, či diéty, ponúkané rôznymi tzv. autoritami a spoločnosťami skutočne také jednoduché, rýchle a unikátne, prečo je na svete stále toľko obéznych ľudí, prečo ich počet prudko narastá, rovnako ako ľudí s cukrovkou, či problémami s pohybovým aparátom, kardio-vaskulárnymi chorobami, alergiami atp.? Skúste porozmýšľať…

„No pain, no gain“ nie je len pravidlo platné v posilňovni. Ide o všeobecný zákon, platný vo všetkých oblastiach nášho života.

Premýšľanie, napríklad, tiež bolí. Hlavne vtedy, keď musíme v určitom momente sami sebe nastaviť zrkadlo. Keď je čas prehodnotiť našu vlastnú optiku, cez ktorú vnímame svet okolo seba. Vtedy môžeme pochopiť, že iba to, čo dosiahneme námahou, má veľkú hodnotu.

Prístup so zdravým rozumom - No Pain, no Gain

Naopak to, čo dosahujeme skratkami, povrchnosťou a príliš ľahko, pre nás nemá žiadnu hodnotu.

Nijakým spôsobom nás to nezoceľuje a neposúva naše vlastné hranice. Ani naše telo, ani myseľ. Je to ako rozprávať sa s fyzicky krásnym ale hlúpym človekom, alebo ako jesť hydroponické paradajky. Je to len tak na oko dobre vyzerajúce ale plané, bez chuti, bez šťavy, nezrelé.

Keby sme mohli v tomto momente nastaviť zrkadlo celej našej modernej spoločnosti, ktorá je na svoj pokrok, najmä ten vedecko-technický, tak hrdá, uvideli by sme obrovskú stagnáciu človeka ako Homo Sapiensa teda človeka rozumného. Pretvorili sme sa ako ľudia do niečoho, čo skôr vystihuje pomenovanie „Homo Konzumens“… :)

Našťastie, ešte stále existuje veľa ľudí ktorí veria, že sa tento trend dá zvrátiť a ktorí dokážu okolo seba vytvárať úžasný potenciál pre zmenu. Patrite k nim aj Vy!

No pain, no gain !

Foto (1 a 2) zdroj: thinkstock