Prirodzenejší a zdravší beh – na boso.

exisport

Naše nohy si už dávno odvykli chodiť na boso a čeliť nástrahám terénu, nie to ešte asfaltovému povrchu mesta. Pocit bosej nohy zabezpečí topánka Fivefingers od firmy Vibram. Ide skôr o akúsi „ponožku“ s piatimi prstami a tenkou gumovou podrážkou.Nosením Fivefingerssa pri chôdzi a behu mení držanie tela a týmposilňujete svaly na chodidlách, lýtkach a v okolí celej chrbtice.

Prečo na boso?

Chôdza, alebo beh na boso je pre človeka najprirodzenejší pohyb, ktorý aktivuje a prirodzene posilňuje všetky svaly od najmenších svalov chodila, cez svalové reťazce nôh až po svaly trupu. Stimuluje receptory chodidla a zlepšuje komunikáciu medzi chodidlom z mozgom.Fivefingers takto priaznivo ovplyvňuje bezpečnosť a pôžitok z behu, ktorý sa stáva prirodzenejší a uvoľnenejší.

Väčšina civilizačných chorôb nôh (halux, plochá noha, pronácia) je spôsobená oslabením svalov chodidlá a nohy. V minulosti iste nebolo tlmenie nárazov prvotným impulzom k výrobe obuvi (prečo aj keď chodidlo spolu s kotníkom a lýtkom je pre tlmenie nárazov dokonalým dielom prírody), ale cieľom bolo ochrániť chodidlo pred nástrahami terénu. Viac o tom, prečo nosiť VibramFiveFingers sa dozviete na ff.exisport.com.

Čo je Fivefingers?

exisport

Topánka má tenký zvršok a pružnú podrážku, ktorá je veľmi dobre priľnavá k rôznym povrchom. Vďaka tomu je chôdza veľmi istá aj keď pre nohy zvyknuté na oporu spočiatku trocha nezvyčajná.

Ako si vybrať model?

VibramFivefingers ponúka vo svoje kolekcii tak univerzálne modely ako sú Fresca, Kso, Jaya a Sprint, ako aj modely zamerané na konkrétne aktivity:

  • Bikila – beh a fitness,
  • Spyridon – beh a ľahký treking,
  • Treksport – beh, fitness, ľahký treking,
  • Komodosport – beh fitness.

Široký výber prináša na slovenský trh spoločnosť EXIsport. Ponuku modelov nájdete aj na e-shope www.exisport.com.

Nezabudnite na ponožky!

Pri kúpe Fivefingers je vhodné zvážiť aj kúpu ponožiek, či už z hľadiska hygieny, pocitu alebo vzhľadom na počasie. Použiť môžete v zásade akékoľvek päť prstové ponožky. Výrobca odporúča použitie ponožiek značky Injinji. Výborne sa hodia aj ponožky značky Authority, ktoré sú taktiež dostupné v sieti EXIsport.