Príjem sodíka u športovcov

Príjem sodíka u športovcov

Odporúčanie úplne sa vyhýbať soli je jedno z najhorších, aké môže dostať športovec, ktorý sa snaží navýšiť svoju výkonnosť a vybudovať lepšiu kondíciu. V skutočnosti existujú viaceré štúdie, ktoré potvrdili, že aj nadpriemerný príjem sodíka (nie výrazne vysoký) má len ľahké negatívne dopady na náš organizmus a nie je priamo spojený s vyšším krvným tlakom ani s ostatnými vážnymi ochoreniami.

Pre väčšinu športovcov nepredstavuje mierne vyšší príjem sodíka žiadny problém. Na druhej strane, nedostatočný príjem alebo úplne vyhýbanie sa soli je problémom skoro v každom prípade. Akonáhle sa konzumácia sodíka zvýši, mnohé veci sa začnú rýchlo zlepšovať. Optimálne hladiny tohto minerálu vedú k zvýšeniu energie a pomáhajú aj pri budovaní svalovej hmoty a fyzickej kondície.

Diéta s nedostatočným množstvom sodíka je jednou z hlavných príčin prípadnej dehydratácie a problémoch s krvným obehom. To vedie k mnohým negatívnym prejavom u tých, ktorí sa usilujú zlepšiť svoju celkovú výkonnosť v rámci rôznych športových odvetví.

Sodík strácame prostredníctvom potenia a ak trénujete tvrdo (špeciálne to platí v horúcich letných mesiacoch), budete ho strácať pomerne dosť. Keď ho následne telu nedodáte a nenahradíte chýbajúce zásoby, utrpí tým váš výkon a fyzická kondícia.

Ak ste doteraz aj vy patrili k tým, ktorí sa príjmu soli za každú cenu vyhýbali, skúste pridať k väčšine pokrmov trochu morskej soli a sami sledujte zmeny v tréningovom procese. Dôvod, prečo spomínam morskú soľ, je ten, že jej nutričná hodnota je o niečo vyššia ako je to v prípade klasickej kuchynskej soli.

TIP: Špecializované prípravky na doplnenie stratených solí u športového výkonu.

Príjem sodíka u športovcov

Príjem soli vám zabezpečí aj lepšie napumpovanie a počas tréningov sa budete cítiť celkovo lepšie. V čase kalorického deficitu vám sodík pomôže udržiavať silu. Častokrát totiž dochádza k tomu, že sa jednotlivec rozhodne v diéte výrazne obmedziť sacharidy a zároveň neprijíma skoro žiaden sodík.

Výsledkom je potom to, že jeho sila začne výraznejšie klesať, nie je schopný dosahovať dobré precítenie svalov a z týchto dôvodov sa rozhodne diétu už po pár týždňoch rýchlo ukončiť.

No tento problém môže mať skutočne veľmi jednoduché riešenie. Pridajte k jedlám trochu soli (popri tom cyklujte príjem sacharidov a prijímajte ich vo vhodnú dobu) a úbytky sily a zníženie výkonnosti nebude v diéte také výrazné.

Ak navýšite príjem sodíka a v predchádzajúcom období ste ho skoro vôbec neprijímali, počítajte s tým, že počas prvých dní bude vaše telo zadržiavať viac vody. To sa však upraví o 2-3 dni, kedy si organizmus na príjem sodíka zvykne.

Foto zdroj: thinkstock