Prečo užívať BCAA

Prečo užívať BCAA

Výskumy dokazujú, že BCAA (rozvetvené aminokyseliny izoleucín, leucín a valín) môžu byť rovnako účinnou súčasťou suplementačného plánu ako je napríklad srvátkový proteín, kreatín alebo multivitamínové doplnky výživy.

BCAA sú užitočné nielen pri stavbe bielkovinových blokov za účelom podpory svalového rastu a regenerácie, ale majú aj ďalšie dôležité vlastnosti, ktoré si priblížime v nasledujúcich piatich bodoch.

1. Vplyv na hormonálne prostredie a anabolizmus

V porovnaní s ostatnými opismi naberania svalovej hmoty, sa vysvetlenie pomocou zvyšovania hladiny rastových hormónov a znižovania katabolických hormónov javí pomerne komplikované. Je to spôsobené hlavne tým, že tieto hormonálne procesy môžeme v tele len veľmi ťažko sledovať a merať.

Kombinácia posilňovania a suplementácie BCAA preukázateľne zvyšuje hladinu testosterónu a redukuje hladinu kortizolu, takže podporuje rastové procesy športovca. Taktiež vieme, že leucín dokáže stimulovať tvorbu inzulínu, ktorý zvyšuje priestor pre svalový rast.

2. Ochrana svalovej hmoty a poskytnutie energie

Obdobie diéty predstavuje citlivú rovnováhu medzi zachovaním svalových objemov a ich stratou. Nastaviť energeticky vhodnú diétu, ktorú telo potrebuje, je pomerne zložité. Vynútené hladovanie v čase rysovania cíti mnoho jedincov ako energetický deficit, ktorý môže vyvolať výraznejšie odbúravanie svalových vlákien. To je spôsobené tvorbou katabolických hormónov, ktoré rozkladajú svalové bielkoviny na aminokyseliny. Keď však počas diéty svaly prijímajú BCAA v pravidelných dávkach, vytvoria sa podmienky k zabrzdeniu tohto deštrukčného procesu.

3. Spaľovanie tukov

Prínosy užívania BCAA počas diéty nekončia len pri ochrane svalovej hmoty. Rozvetvené aminokyseliny sa tiež považujú za účinné pri spaľovaní tukov. Majú tak vlastne výhodu dvojitého nutričného účinku, keďže berú energiu tukovým bunkám a následne ju poskytujú bunkám svalovým. Úloha leucínu je v tomto mechanizme najdôležitejšia.

4. Znižujú svalovú bolesť

Určite ste už pocítili silnú bolesť svalov po tréningu, ktorá trvala dlhšie. Takýto druh bolesti môže negatívne ovplyvňovať ďalšie športové pokroky a nazývame ju oneskorená svalová bolesť (resp. svalovica).

Jej príznaky sa nedajú úplne odstrániť, no môžeme ich znížiť. BCAA znižujú tempo odbúravania svalov počas intenzívneho tréningu a tým súčasne znižujú únavu svalov. To vám umožní cvičiť častejšie a efektívnejšie, keďže únava bude obmedzená a vy tak budete o niečo čerstvejší a lepšie pripravení na ďalšie tréningy.

5. Zlepšená regenerácia

Je zrejmé, že čím skôr sa po tréningu zotavíte, tým rýchlejšie budete môcť absolvovať ďalší náročný tréning. BCAA zlepšujú regeneráciu a podporujú svalový rast. Platí to pre každého bez ohľadu na to, či vám ide o objem, silu alebo vytrvalosť. Myslite na to, že optimálna regenerácia znamená väčší tréningový objem a intenzitu, čo vedie k lepšej adaptácii na určitý typ záťaže.