Prečo sú dôležité základné cviky

Na prvý pohľad, najmä pre začiatočníkov, to vyzerá v oblasti samotného tréningu veľmi jednoducho. Zdvíhate činky a jednoručky, používate rôzne kladky a cvičíte na moderných strojoch, ktoré sú už dnes k dispozícii v každej trochu lepšie vybavenej posilňovni. Robíte to pravidelne po istú dobu a následne máte vždy väčšie a silnejšie svaly. Až potiaľto je to skutočne veľmi jednoduché, no rozdiel medzi obyčajným tréningom a tréningom, ktorý vedie k väčším prírastkom svalovej hmoty si žiada ešte oveľa viac. Musíte mať vôľu tvrdo na sebe pracovať, musíte získať znalosti k zostaveniu správneho tréningového programu, musíte spoznať vlastné telo a získať potrebné skúsenosti.

Prečo sú dôležité základné cviky

Napriek tomu, že odporúčania pre používanie základných cvikov vychádzajú z mnohých zdrojov, ľudia sa nedokážu poučiť a nechápu ich dôležitosť a nenahraditeľnosť. Výsledok je potom taký, že pri rôznych príťahoch kladiek, izolovaných pohyboch a bicepsových zdvihoch nevyužívajú svoj potenciál a ich pokroky sú slabé.

Na druhej strane, cviky ako mŕtve ťahy, drepy, tlaky na lavičke, príťahy v predklone, zhyby alebo tlaky na ramená už pomohli vybudovať mnoho obdivuhodných postáv u tých, ktorí boli disciplinovaní a nebáli sa tieto cviky pravidelne zaradzovať do svojich programov.

Začiatočníci so štíhlymi postavami musia vybudovať najprv objemové a silové základy. A to sa im nepodarí ničím iným ako základnými komplexnými cvikmi s voľnými váhami. Ak chcete pribrať na váhe, musíte pravidelne pracovať na najväčších svalových partiách (stehná, chrbtové svaly a prsné svaly) a zapájať do jedného pohybu viaceré svalové skupiny. Práve tieto základné cviky pôsobia najlepšie na veľké svalové partie, zvyšujú ich silu a zlepšujú kvalitu svalov celého tela.

Praxou najlepšie preverené cviky sú tie, pri ktorých sa najviac vyčerpáte, pretože pri ich vykonávaní dochádza k veľkému stupňu nervosvalovej aktivácie. Z hľadiska vplyvu na svalový rast pôsobia lepšie ako cviky s kladkami a cviky na strojoch, pretože telo a váha na činke sa voľne pohybujú priestorom. Sú tu vyššie požiadavky na rovnováhu a zapájanie stabilizačných svalov, ktorých sila a precvičovania má taktiež vysoký stupeň dôležitosti.

Jednou z prvoradých úloh každého začiatočníka v posilňovni je dokonale zvládnuť každý zo základných cvikov na jednotlivé svalové partie, otestovať si ich variácie a účinky. Ich prínosy sú pritom nesporné. Dokážu zlepšiť hormonálnu odozvu na tréning. Čím viac svalovej hmoty zapojíte, tým väčší hormonálny stimul sa vám podarí vytvoriť.

Technicky správne vykonávané základné cviky tiež zlepšujú silu vašich kosti, kĺbov a tzv. spojivových článkov (šľachy a väzivá). A okrem značného vplyvu na rast svalovej hmoty je ich veľkou výhodou aj prínos v oblasti funkčnej sily. Tieto cviky vás totiž naučia využívať viac svalových partii v určitom poradí a tým sa znásobuje výsledná sila.

Foto zdroj: thinkstock