Prečo sa vám nedarí zhodiť tuk

Aby ste chudli, musíte prijímať menej kalórii ako vydávate. Vytvorenie kalorického deficitu je základným pravidlom, od ktorého sa všetko ostatné odvíja. Ale keď je spaľovanie tukov a chudnutie také jednoduché, prečo s tým má mnoho ľudí také problémy? Odpovede musíme hľadať v tom, že ľudia jednoducho nemajú svoj kalorický príjem a kalorický výdaj pod kontrolou. Ak vás zaujíma, ktoré sú hlavné dôvody neúspechov pri diéte, čítajte ďalej.

Prečo sa vám nedarí zhodiť tuk

1. Podceňujete, koľko kalórii prijímate

Ak napriek dostatočnej fyzickej aktivite nemôžete zhodiť tuk a nechudnete, prijímate príliš veľa kalórii. Prijímate viac, ako si v skutočnosti myslíte. V opačnom prípade by ste tieto problémy nemali.

Ľudia nemajú veľmi dobrý odhad v tom, koľko energie cez deň príjmu. Riešení, ako to zmeniť, je viacero. Môžete sa vzdelávať v príslušnej oblasti a zisťovať informácie o kalorickom a nutričnom obsahu jednotlivých jedál, môžete naďalej používať hrubý odhad a následne podľa výsledkov meniť veľkosti jednotlivých porcií podľa potreby, prípadne môžete používať nejaký program alebo kalkulačku na výpočet kalórii.

Čo sa týka všeobecných odporúčaní, koľko kalórii by ste mali prijímať v období chudnutia, existujú isté priemerné údaje, ktoré vám môžu pomôcť. Mužom sa odporúča približne 26 až 28 násobok ich váhy (teda pre 90-kilového chlapa cca 2300-2500 kalórii), ženám o niečo menej (cca 23-25 násobok hmotnosti).

2. Preceňujete, koľko kalórii vydávate

Ľudia robia počas diéty vo väčšine prípadov dlhotrvajúce kardio v nízkej intenzite. Takto spálite približne 6 kalórii za minútu a teda okolo 1100 kalórii, ak vykonávate takýto druh kardia 4krát týždenne, vždy po dobu 45 minút.

Týchto 1100 kalórii môžete následne veľmi ľahko prijať pomocou dvoch nezdravých a kalorických jedlách, ktoré cez týždeň skonzumujete. Vidíte v tom ten jasný problém? Riešením je ešte viac skvalitniť stravu, vyhýbať sa vysoko-kalorickým jedlám s vysokým obsahom jednoduchých cukrov a nasýtených tukov, a zaradiť aj vysoko-intenzívneho kardia, ktoré dokáže celkovo zrýchliť metabolizmus. Popri aeróbnych tréningoch samozrejme nezabúdajte ani na klasický silový tréning v posilňovni.

3. Mučíte sa hladom

Prijímať dlhodobo príliš málo kalórii a doslova sa tak mučiť hladom takisto nie je dobrým riešením. Vaše telo má určité požiadavky na príjem energie, pri ktorej je ešte schopné efektívne fungovať. Kalorický príjem by mal byť maximálne o 20% nižší ako kalorický výdaj. Takto budete chudnúť efektívne. V opačnom prípade sa spomalí metabolizmus, spaľovanie tukov sa bude taktiež postupne spomaľovať, budete hladní a prídete aj o väčší podiel svalovej hmoty.

4. Myslíte si, že sa stravujete zdravo, no v skutočnosti to tak nie je

Neverte tomu, čo je veľkými písmenami napísané na prednej strane obalu určitých potravín. Výrazy ako "neobsahuje tuk", "nízky podiel cukrov" alebo "obsahuje celé zrná obilia" ešte neznamenajú, že je daný výrobok zdravý. Uvedený text síce môže byť pravdivý, no ak sa následne pozriete na zloženie výrobku, tak zistíte, že obsahuje rôzne iné nezdravé súčasti a prísady (skryté jednoduché cukry, nasýtené a upravené tuky, umelé farbivá, rôzne dochucovadlá a podobne). Orientujte sa predovšetkým na prírodné, neupravené a nespracovávané druhy potravín.

5. Myslíte si, že ste rozdielni

Ak ste zdraví a netrpíte žiadnymi ochoreniami, ktoré by mohli brzdiť chudnutie a zhadzovanie tukov, platí aj pre vás základné pravidlo. Zopakujem to ešte raz. Aby ste schudli, musíte prijímať menej kalórii ako vydávate. Nepremýšľajte už nad tým, že ste rozdielni a že potrebujete špeciálne techniky na chudnutie, ktoré budú fungovať len vo vašom prípade. Potrebujete len znížiť kalorický príjem a/alebo zvýšiť kalorický výdaj.

Foto zdroj: thinkstock