Prečo pijem vodu z vodovodu

78653664Pamätám si ešte detstvo, kedy neexistovali balené vody. Len minerálky v sklenených, zálohovaných fľašiach. A potom sa to zmenilo. Krásne reklamy na balené vody. Ako dieťaťu mi to prišlo choré. Nerozumel som, prečo by mali ľudia platiť za niečo, čo som považoval za samozrejmosť a zadarmo.

Ako som prešiel z balenej späť na „kohútikovú“ vodu

Ako som dospieval, kupovanie vody sa mi už zdalo normálne. Sám som si začal kupovať balenú vodu. Stal sa z toho štandard. Jedného dňa ma však prestalo baviť vláčiť ťažkú vodu a kúpil pre seba a rodinu kanvicu s filtrom.

Výborná voda, ako zo studničky. Aspoň som si to myslel. Kanvica mala praktický problém. Sama sa znova nedopustila. Po pravde som bol doma asi jediný kto ju dolial. Takže väčšinou, keď som sa chcel napiť ja, bola znova prázdna :) A tak som začal piť rovno vodu z vodovodu a ostal pri tom do dnes. Je to len o zvyku.

Prečo ľudia kupujú balenú vodu?

Zvyk je železná košeľa. Odskúšal som si to na sebe. Naviac si myslia že je zdravšia.

Problém vody z vodovodu je, že nemá tvar. Je takmer zadarmo a nevážime si ju. Je nezaujímavá. Je obyčajná. Nedá sa chytiť. Nevytvárame si k nej žiadny vzťah. Je nám ľahostajná ako vzduch, ktorý dýchame.

U balenej vody je to iné. Dlhoročný masívny marketing nám pomáha „uvedomiť“ si, že balená voda je IN. Je chutná, dodá energiu, chuť do života, bla bla bla…

Balená voda je výrobok

Má pekný tvar, obal, farbu. Pôsobí na naše zmysli. Čo výrobca, to iný príbeh. Voda s príbehom sa lepšie pamätá. Môžeme si ju kúpiť. A teda aktívne spraviť niečo dobré pre seba. Aspoň to nám podvedomie našepkáva. Ale je to naozaj tak? Myslím, že nie.

V čom je balená voda dobrá? Môžete ju mať vždy po ruke. Ak ste na cestách, na tréningu, je balená voda super. Viac ma však nenapadá.

pitie balenej vody

Prečo radšej piť vodu z vodovodu?

Najdrahšie na balenej vode je obal. Teda fľaša, ktorá sa stane veľmi rýchlo odpadom. Podľa tejto video prednášky západné krajiny vyprodukujú za rok 240 000 ton odpadu len z balenej vody. Nech je toto číslo presné alebo nie, myslím, že je to neskutočné plytvanie za niečo, čo môžeme mať takmer zadarmo.

Ako čistá je balená voda?

Na toto by mali odpovedať vedci s akreditovaných laboratórií. Kvalita bude podľa mňa rôzna. Nemyslím si však, že má v tomto smere čo ponúknuť oproti vode z vodovodu.

Balená voda je plnená do PET fliaš. Tie sú podrobované častej kritike, že sa z nich do vody uvoľňujú škodlivé chemické látky. U fľaškovej vody sa odporúča skladovanie v tme a chlade. Skúste si predstaviť cestu od výrobcu až na stôl zákazníka. Vysoká teplota pri plnení. Extrémne teploty v kamióne pri preprave (leto/zima).  Častokrát palety s vodou na priamom slnku, až kým sa dostanú do regálu v obchode. To v „príbehu“ vody zákazník nevidí.

Prečo teda pijem vodu z vodovodu?

  • Je čistá
  • Je lacná
  • Je to pre mňa pohodlnejšie
  • Je ekologickejšia a nevytvára sa pri nej nezmyselný odpad

[poll id=“8″]