Prečo necvičiť mŕtvy ťah?!

Prečo necvičiť mŕtvy ťah

Už samotný nadpis je tak trochu kontroverzný. Cvičenie mŕtveho ťahu je veľmi populárne. Skalní priaznivci budú nad takýmto príspevkom asi len krútiť hlavou.

Mŕtvy ťah patrí jednoznačne medzi veľmi účinné cvičenia. Podla spôsobu prevedenia je účinok cielený na zadnú stranu stehna – tzv hamstringy, zadok, prípadne spodnú časť chrbta.

Ak je cvik vykonávaný naozaj technicky správne, mŕtvy ťah vie byť prospešný a v tréningu má svoje pevné miesto.

Mŕtvy ťah umožňuje využívať naozaj vysoké váhy. Je to jeho veľká výhoda, ale zároveň aj kameň úrazu.

Žiaľ pri cvičení mŕtveho ťahu je vyššia miera zranení, ako pri iných cvikoch. Hlavnou príčinou zvykne byť kombinácia dvoch faktorov. Slabý, ochabnutý chrbát a nesprávna technika.

Ak je človek mladý a zdravý, len pomaly si uvedomuje, že si nesprávnym cvičením ubližuje. Skôr ako správnej polohe chrbta, venuje viac pozornosti pridávaniu závažia.

Už som to v nejednom príspevku spomenul, no myslím, že za zdôraznenie to stojí aj tu. Celé telo má pevnú oporu v podobe našej kostry. Jediné miesto, kde to tak nie je, je práve driek. Oporu mu zaisťuje chrbtica a medzistavcové platničky. Aby ich činnosť bola čo najľahšia, musia byť svaly trupu silné a optimálne dlhé.

Takýto predpoklad pre mŕtvy ťah však nespĺňa každý! Ak sa cvičí aj napriek splneniu tejto podmienky, výsledkom vie byť zranenie.

Kedy teda siahnuť po mŕtvom ťahu?

Ak nie je športovec začiatočník a má dostatočné vyvinuté driekové svaly. Dôležitým predpokladom by malo byť, aby vedel čo robí a poznal prípadné riziká. Učenie sa techniky mŕtveho ťahu pod odborným vedením a s minimálnym závažím, by mal byť základ.

Kedy sa je vhodné naopak mŕtvemu ťahu vyhnúť?

Existuje široké spektrum cvikov, ktorými možno tieto telesné partie tiež precvičiť. Osobitnú skupinu by preto mali tvoriť posilňujúci začiatočníci. Kedže mŕtvy ťah neúmerne preťažuje driek, pozor by si mal dať prakticky každý. Veľkým oblúkom by sa mŕtvemu ťahu mali vyhnúť najmä ľudia, ktorí už v minulosti s chrbticou problém mali. Ak Vás občas už chrbát pobolieva, týmto cvikom si určite zdravie neupevníte. Je preto na zvážení každého z nás, aké plusy mu cvik prinesie a čo ním môže naopak stratiť.

Patríte medzi vyznávačov mŕtveho ťahu? Podelte sa o svoj názor…