Prečo nás posilňovanie baví a ako formuje našu osobnosť

Dlhodobé účinky pravidelného trénovania sú úžasné. A po dlhšej dobe hľadania, omylov a chýb prichádzame k poznaniu, že podstata tréningu nie je tak zložitá, ako sa niekedy zdá. Vychádza z toho, že nás organizmus má svoje vlastné rozmýšľanie a inteligenciu. Reaguje na fyzické zaťaženie, výživu a regeneráciu a dáva nám o tom relatívne jasné správy.

Prečo nás posilňovanie baví a ako formuje našu osobnosť

Hlavným cieľom tréningu so záťažou je skúšaním a študovaním tieto signály rozpoznať a následne využiť. Samozrejme, že urobíte viacero chýb, pretrénujete sa, zraníte alebo naberiete viac tuku ako ste plánovali. Ale toto všetko k celému procesu patrí.

Trénujte s uvedomením, že je to na na zvyšok života. Každý jednotlivý tréning i deň s vyváženou stravou sa stane prostriedkom k sebapoznaniu. Držte sa tejto cesty a možno aj v pokročilejšom veku zistíte, že ste lepši ako keď ste mali 20 alebo 30 rokov.

Cvičenie je väčšinou dosť namáhavé. Z tohto dôvodu bežní ľudia nechápu, prečo nás to vlastne tak baví. Im samotný tréning pripomína prácu a v podstate to aj práca je. Navyše je to tvrdá a namáhavá práca a to v súčasnosti už akosi vyšlo z módy. Tréning vás ale naučí dôležité veci. Prídete na to, že nejde len o precvičovanie tela, ale tiež o to, ako ste svoje výsledky dosiahli, čo ste pre to obetovali a hlavne, čo ste získali.

Vaše výsledky závisia na vás. Nikto vás nebude prehovárať, aby ste išli trénovať. Je to vaša voľba, váš čas pre zlepšenie, rast alebo relaxáciu. Ostatní ľudia môžu brať tento koníček aj ako sebecké konanie, no trénovanie nemá vplyv len na toho, kto sa mi venuje. Ak sa vrátite z posilňovne dobre naladení, je to dar aj pre vašu rodinu alebo celé vaše okolie. Možno dokážete poradiť a pomôcť začiatočníkom, nájdete si prostredníctvom tréningu nové známosti a podobne.

Náradie, ktoré v posilňovni používate, nerado vidí uponáhľanosť a netrpezlivosť. Keď ste na mieste činu, musíte tam byť celým telom, srdcom i dušou. Cvičenie vyžaduje váš čas a to niekoľkokrát týždenne. Navyše každý nasledujúci týždeň to musíte opakovať znova a znova. Tento zvláštny vzťah uľahčuje fakt, že váš čas i námaha sa vám stonásobne vrátia. Pritom nie vždy sa dá jednoznačne povedať, že sa nasledujúceho tréningu nevieme dočkať. No my tam jednoducho nemôžeme neisť!

Mnohé tieto vecí človek pochopí skutočne až vtedy, keď si k tomu vybuduje pevnejší vzťah a návyk. Postupom času spoznáte, že tréning a život majú viacero spoločných aspektov a viaceré vlastnosti nadobudnuté pravidelným tréningom si prenesiete aj do iných životných oblastí.

Foto zdroj: thinkstock