Prečo nadmerné rozhodovanie sa môže škodiť

145053814

Stretli ste sa už niekedy s pojmom paralýza z analýzy? Ide o stav, ktorý pomerne pravidelne zažívajú jedinci s určitými perfekcionistickými sklonmi.

Človek vyznačujúci sa perfekcionizmom je sklamaný, keď všetko nejde podľa jeho dokonalých predstáv. Túži po stopercentne správnych rozhodnutiach. Chce mať k dispozícii všetky potrebné informácie. Chce ich správne a dostatočne dlho analyzovať.

To je dôvod, prečo takýto jednotlivci často zažívajú sklamanie, nespokojnosť a neistotu z nutnosti rozhodnúť sa a urobiť ďalší krok.

Tejto neistote sa perfekcionista snaží brániť ešte komplexnejšou analýzou, lepším zvážením alternatív a dokonalým rozhodnutím. Dostávajú sa do bludného kruhu a celé to končí pocitmi zmätku, bezvýchodiskovosti a večnou nerozhodnosťou – teda paralýzou z analýzy.

“Ak strávite priveľa času premýšľaním, nikdy nič nedokončíte.” Bruce Lee

Bruce Lee

Človek, ktorý príliš rozoberá všetky veci, sa musí vrátiť k základom. Pripomínať si nasledujúce fakty. Ideálne a bezchybné rozhodnutia prakticky neexistujú. Každý čin so sebou prináša určitú mieru risku a neistoty. Každá alternatíva má svoje pre a proti, príležitosti a hrozby.

Neznamená to teraz, že k veciam je potrebné pristupovať impulzívne. To je zas obrátený problém, v rámci ktorého človek síce koná, no nie príliš efektívne.

Je potrebné nájsť zlatú strednú cestu. Sloboda a bezpečie sú protiklady. Musíme snažiť nájsť určitý spoločný bod medzi nimi. V konečnom dôsledku je lepšie rozhodnúť sa, ako sa nerozhodnúť vôbec.

“Jediným zdrojom znalostí je skúsenosť.” Albert Einstein

Ľudia si mnohokrát myslia, že cesta za ich vysnívaným cieľom (nech už sa jedná o šport, prácu alebo čokoľvek iné) musí byť priamočiara a pomerne rýchla. Práve naopak. Kľukatý smer, veľa odbočiek a prekážok.

Počas tohto procesu získavame skúsenosti, nové pohľady a perspektívy, ktoré v prípade priamočiarej cesty nevznikajú. Stávame sa silnejšou osobnosťou a vieme lepšie reagovať v mnohých iných aspektoch života.

Veľakrát to najlepšie, čo môžeme pre naše rozhodnutia urobiť, je zmeniť svoj životný štýl a spôsob rozmýšľania.

Tak, aby sa dané oblasti našich záujmov, talentov a preferencií mohli prejaviť práve teraz. Nemusia sa prejaviť ihneď v dokonalom svetle. No neodkladajte to „na potom“ alebo „na ideálnu chvíľu“, pretože to vôbec nemusí prísť.

“Dobrý plán dôrazne prevedený práve teraz je lepší ako dokonalý plán vykonaný ďalší týždeň.“ George S. Patton

Hlavným životným platidlom je čas. Nezískame ho späť. Preto je potrebné veľmi dobre zvážiť, na čo a v akej miere ho utrácame. Disponujeme limitovaným množstvom tohto platidla v každom dni.

Ak by vám zostával len rok života, venovali by ste sa každodenne tým činnostiam, ktorým sa venujete? Pripomínajte si to častejšie a nenechajte sa paralyzovať nadmernou analýzou vecí.

Foto č1 zdroj: thinkstock, ilustracia č.2 Ľubica Balentová

Deivo, pre telocvikárov, ktorým záleží

Sport-Thieme Indiaca Náhradné pierka

8,00 €

Sport-Thieme Indiaca Náhradné pierka Kúpiť

Kin-ballový tréning - metodická kniha

15,86 €

Kin-ballový tréning - metodická kniha Kúpiť

Sport-Thieme Vozík na lopty

199,00 €

Sport-Thieme Vozík na lopty Kúpiť

Štítky: