Prečo je dobré praktizovať bojové umenia

Bruce Lee

Často sa hovorí o tom, že vykonávaním bojových umení získa človek zdravú mieru sebaúcty a sebarešpektu. Nezáleží až tak na tom, či ste extrovert, utiahnutý typ osobnosti alebo hyperaktívny jedinec. Z výhod tejto športovej činnosti a s tým súvisiaceho spôsobu života môže ťažiť skutočne každý.

Buďte aktívny

Základnou výhodou je samozrejme to, že sa stanete celkovo aktívnejší. Sedavý spôsob života je dnes veľkým problémom a mnohým ďalšia fyzická činnosť len a len pomôže (či už pôjde o primárnu aktivitu, prípadne doplnkový šport). Pravidelným vykonávaním určitého druhu bojového umenia sa posunie vaša fyzická kondícia na vyššiu úroveň.

Prejdime ku o niečo konkrétnejšej výhode, ktorou je celkové posilnenie sústredenia a koncentrácia na prebiehajúci moment. Aj preto v rámci nácviku bojových umení nehrá hlasná hudba a nie sú pustené televízne prijímače. Pokojnejší a rozvážnejší človek sa dokáže lepšie rozhodovať. Uvedomí si, že jeho najväčším potenciálnym nepriateľom je on sám. Rýchlejšie pochopí sám seba a definuje svoje slabiny, ktoré sú skryté za všetkými údermi a kopmi.

Schopnosť prijímať úder

Veľmi dôležitá je tiež zvýšená schopnosť prijímať údery. A samozrejme tým nemyslím len na fyzické rany priamo pri tréningu. Tie, ktoré nám uštedruje samotný život.

Tieto údery prídu. Dôležité je naučiť sa, ako ich čo najlepšie prijať a znovu sa postaviť na nohy. Pri vykonávaní bojového umenia budete aj zlyhávať, a to pomerne často. Z konečného hľadiska sa však práve vďaka tomu stanete omnoho silnejší a budete sa vedieť lepšie chrániť po fyzickej aj psychickej stránke.

Bojové umenia posilňujú sebavedomie a zdravú sebaúctu

Spojením získaných schopností a silnej vôle dokážeme veľké veci. Takisto sa však presvedčíme o tom, ako sme v určitých okamihoch krehkí a zraniteľní. Jednou z hlavných filozofii bojových umení je to, že rešpekt a úcta sú podstatnejšie ako fakt, či je niekto silnejší alebo slabší.

Prepojenie medzi telom a mysľou

Počúvať vlastné telo sa naučíme nielen po fyzickej stránke. Zvýšenú pozornosť je potrebné venovať aj myšlienkam, pocitom a emočnému rozpoloženiu. S tým súvisí aj správne dýchanie, ktoré má oveľa väčší význam, než si mnohí myslia. Bojové umenia učia podstatu dýchania a relaxáciu v situáciách pod tlakom.

Ľudia sa často pýtajú vyznávačov bojových umení, či svoje schopnosti uplatňujú aj v praxi v bežnom živote. Vo väčšine prípadov je to však práve naopak. Človek ovládajúci bojové umenia sa učí kontrolovať svoje emócie a vyhýbať sa konfliktom. Pochopí, že slová nie sú dôvodom ku fyzickej konfrontácii. Takýto jedinec nevyhľadáva spory a je oveľa ťažšie vyprovokovať ho.

„Bojové umenia sú skutočným sebapoznaním. Úder alebo kopnutie nemajú za cieľ vytrieskať dušu z človeka stojaceho proti vám, ale vytrieskať dušu z nášho ega, strachu alebo nedostatkov.“ Bruce Lee