Preciťovanie svalov pri kulturistickom tréningu

Preciťovanie svalov pri kulturistickom tréningu

Posilňovanie so závažím je určite overeným spôsobom, ako zvýšiť telesnú hmotnosť a rozmery svalových partií, teda ako mať objemnejšie svaly. Jednou zo základných podmienok ich nárastu je používanie ťažkých váh v príslušnom rozsahu pohybu. Keď sa však rast svalovej hmoty zastaví alebo nespĺňa očakávané výsledky, je potrebné zamyslieť sa nad tým, či trénujete skutočne kulturistickým spôsobom.

(Ne)preciťovanie svalov

Ak cvičenec, ktorý je zameraný na svalové objemy a cvičí prevažne kulturisticky, necíti počas série prácu svalov, väčšinou to znamená, že má slabú inerváciu alebo ak chcete prepojenie medzi mozgom a jednotlivými svalmi. Inervácia počas cvičenia je vlastne schopnosť do istej miery odizolovať a cítiť precvičovanú partiu.

Ak chcete toto prepojenie pochopiť, stačí si lepšie všímať dianie v našom organizme. Rôznorodé impulzy, medzi ktoré patrí aj svalové napätie, sú prijímané prostredníctvom príslušných receptorov. Receptory vo svaloch sa nazývajú proprioreceptory a vyvolávajú podráždenie, ktoré je následne prenášané po zmyslových nervoch priamo do mozgu, kde následne vznikajú pocity a vnemy.

Pri tréningu počas série hociktorého cviku vnímate určitú činnosť a získavate dojem, pocit alebo uvedomenie o súčasnom stave tela v závislosti od toho, ktoré nervové zakončenia vysielajú zmyslové impulzy do mozgu a centrálnej nervovej sústavy. Ako pridružené vnemy svalovej činnosti možno označiť bolesť a pálenie vo svaloch, ich naťahovania a stláčanie, napumpovanie a vyčerpanosť.

Zlá technika cvičenia

Chybná technika a zlé postavenie tela patria medzi hlavné príčiny, prečo niektorí ľudia necítia príslušné svaly ani po viacerých sériách, prípadne cítia iné svaly. Alebo to môže byť aj používanie príliš ťažkých váh a z nich plynúci cheating.

Samotný cheating je v niektorých situáciách prospešný, no nemal by sa stať príliš časti používanou metódou posilňovacieho tréningu. Váhu musíte kontrolovať vy a nie ona vás. Tréningový stres sa v týchto prípadoch prenáša do okolitých svalov, na kĺby a na šľachy.

K vnútorným príčinám slabšieho precítenia svalovej činnosti patria napríklad aj stavy po chorobách alebo zraneniach, pri nedostatočne rozvinutom alebo málo využívanom prepojení medzi nervovou sústavou a svalom. Čím intenzívnejšie a častejšie dochádza k týmto prepojeniam, tým efektívnejšie budú jednotlivé svaly inervované.

Členovia posilňovní hľadajúci východisko z problémov s rastom svalov často krát nachádzajú príčinu týchto problémov v obsahu tréningu, v počte sérii a opakovaní. Svoju pozornosť by však skôr mali zamerať na to, ako vlastne cvičia.

Pokiaľ sa nenaučia správne inervovať a cítiť svaly, tak do určitej miery bude aj zbytočné riešiť výber cvikov, počet sérii a opakovaní. Hlavne buďte trpezliví. Nefunguje to tak, že prídete do posilňovne, schmatnete činky a hneď budete ovládať správnu techniku a inerváciu všetkých svalov.

Foto zdroj: thinkstock