Pravidlá správneho chudnutia

Pravidlá správneho chudnutia

Častou príčinou neúspešného chudnutia je veľa krát až príliš silne zaužívaný nesprávny životný štýl, slabá motivácia a nedostatočná informovanosť. Človek by nemal otáľať a čakať až kým množstvo prebytočných kilogramov presiahne nevídané hodnoty. Taktiež je potrebné si uvedomiť, že mnohoročné priberanie sa nedá odstrániť krátkotrvajúcou diétou. Skôr ako sa človek bezhlavo pustí do boja s kilogramami by si mal preto stanoviť ciele, ktoré musia byť reálne. Prehnané ciele totiž môžu pôsobiť demotivujúco, čo môže diétu predčasne ukončiť. Základnou oporou pre dostatočne dlhú redukčnú diétu je vhodná a silná motivácia, o ktorej sme už písali.

Ak čítate tieto riadky, určite vám neunikli ani tabuľky o výživných hodnotách potravín (I. II. III. IV.). Mali by sa stať základom pri zostavovaní každého jedálneho lístka v redukčnej diéte. Často sa stane, že niektoré čísla prekvapia a vyvedú z omylu. Nevedomosť a konzumácia nevhodných potravín vedia pokaziť každú diétu. Naopak ak má človek prehľad, skôr odolá chutnému pokušeniu a ľahšie sa zbaví nesprávnych stravovacích návykov.

Kedy začať? Rozhodne nie v časoch, keď je organizmus v strese a vystavený veľkej duševnej záťaži. Najväčšie šance pre úspech má človek vyrovnaný a duševnej pohode. Hlavou by nemali prúdiť iné starosti (aspoň zo začiatku), pretože diéta vyžaduje pozornosť a sústredenie. Neplánujte len čo jesť, ale aj kedy jesť a ako často jesť. Nevhodné je hladovať v časoch najväčšieho zaťaženia (pracovná doba) a po nej to doháňať. Večerné jedlá posuňte na skoršie hodiny a nočné jedlá vylúčte úplne.

Naučte svoj organizmus na pravidelný prísun potravy. Aj keď bude jej množstvo malé, organizmus si na pravidelnosť zvykne a nebude mať tendenciu energiou šetriť. Častou chybou je nezapočítanie energie prijatej v podobe nápojov. Skúste nahradiť sladenie cukrom za iné sladidlo, alebo nesladiť vôbec. Limonády ako je Kola sú plné cukru a v redukčnej diéte nemajú miesto. Rovnako je potrebné sa vyhnúť džúsom, ktoré sú na tom podobne.

Veľmi dôležité pravidlo na ktoré je potrebné myslieť už pri samotnom začiatku je vyhýbanie sa pokútnym diétam. Tejto problematiky sme už dotkli v príspevku: Diéta. Áno, či nie?

Aj napriek tomu, že správne vedená diéta vedie k vytúženému cieľu, nie je vôbec na škodu ju doplniť o zvýšený energetický výdaj v podobe pohybových aktivít. Tu býva častou chybou paradoxne privysoká intenzita. Volte preto intenzitu miernu, kedy sa ako zdroj energie využívajú viac tuky.

Foto zdroj: thinkstock