Pozor na preťažené kĺby

To, že športová činnosť prospieva nášmu zdraviu ako z fyzickej, tak i psychickej stránky, nie je žiadne tajomstvo. Omnoho viac sa však mlčí o jej odvrátenej stránke – celkové preťažovanie organizmu či prepínanie síl vám môže spôsobiť veľmi vážne zdravotné komplikácie. Obzvlášť zaťažovanou partiou sú kĺby, ktoré na nešetrné zaobchádzanie reagujú najcitlivejšie.

Pozor na preťažené kĺby

Čo robiť, keď kĺby neposlúchajú

Najmä tí skôr narodení športovci už nepochybne zažili ostrú bodavú bolesť v oblasti členkov či kolien, ktorá im po behu či lyžovaní „vystreľovala“ do celého tela. Práve tieto aktivity totiž nadmerne zaťažujú naše kĺby a v prípade neriešenia problému sa bolesti môžu stať perma-nentnými.

Kĺbový maz, ktorý umožňuje hladký a plynulý pohyb, s pribúdajúcim vekom vysychá. A keďže sa toto mazivo obnovuje veľmi ťažko a pomaly, je potrebné dbať na prevenciu už od mladého veku. Jedným z riešení je kúpa kvalitnej a odpruženej obuvi. Tá výrazne odľahčí telesnú záťaž.

Pomernou novinkou je i výťažok zo Slávky Novozélandskej (Perna canaliculus), ktorý preuka-zuje pozoruhodné účinky – nielen že prispieva k obnove mazu a väziva, ale zmierňuje prav-depodobnosť zápalu rizikových partií až o 91%.

Navždy zbohom bolesti

Nepríjemný pocit v kĺboch však rozhodne nepodceňujte. Na rozdiel od obyčajnej svalovej horúčky, ktorá po pár hodinách vyprchá, má totiž vysychajúce mazivo tendenciu spôsobovať čoraz väčšie bolesti. V okamihu, kedy dôjde k suchému treniu kosti o kosť, je už neskoro.

Operácia a náhrada kĺbu za umelý je nevyhnutná – a navyše je tento zákrok jeden z najkom-plikovanejších, keďže celková rekonvalescencia trvá nezriedka i rok. To, že ďalšia športová aktivita je vylúčená, snáď ani netreba dodávať. Nenechajte to zájsť až tak ďaleko.

V prípade začínajúcich bolestí preto radšej vyskúšajte Hamaviss gél, ktorý vás ako v súčasnosti jediný gél na trhu s výťažkom z Perna canaliculusa vysokým podielom glykosa-minglykánov (GAG) dokáže problémov zbaviť. Perna canaliculus navyše spevňuje celkovú štruktúru chrupavky a podporuje prekrvenie svalov a kĺbov, čím zaistí ich väčšiu pohyblivosť. Výhodná je aj forma gélu, ktorá na rozdiel od tabliet žiadnym spôsobom nezaťažuje organiz-mus.

Nevzdávajte sa svojho obľúbeného športu

Ak sa v budúcnosti nechcete vzdať svojho milovaného športu, je dôležité myslieť včas na prevenciu. Nestačí iba používať kvalitnú športovú výstroj, o telo sa treba starať aj zvnútra. Zabezpečte včas svojim kĺbom a svalom správnu výživu. Vyskúšajte Hamaviss gél a užite si dlhé roky plné športových aktivít.  

Foto zdroj: thinkstock