Powerball

Powerball je nová „hračka“ na posilňovanie sily úchopu, zápästia a rozvoj motorických schopností horných končatín. Čo je to teda Powerball?

Nie je to tak dávno ako spolu s úspešným anabolizérom od Syntrax – Syntra EC prišiel od výrobcu v akciovom balení aj Powerball zadarmo. O Powerball-e som už mal možnosť počuť. Neodolal som a pozrel som sa mu na zúbok.

powerball

Pribalený powerball je samozrejme najlacnejším modelom, ktorý sa bežne ponúka. No i tak sa cena u nás pohybuje okolo 16,6 EUR/500Sk. Najdrahší model stojí 125 EUR/3700Sk!

Aký je medzi modelmi rozdiel? Na posiľňovanie prstov a predlaktia postačí aj základný model. S vyššou cenou získate naviac počítadlo otáčok a efektné LED podsvietenie. Čím rýchlejšie sa bude gyroskop otáčať, tým silnejšie bude svietiť.

Za najhodnotnejšie vylepšenie považujem práve počítadlo. Máte tak lepší prehľad o svojom tréningu. Je to podobné ako bicyklovať bez cyklocomputeru a s ním. Naviac si môžete viesť rekordy v počte dosiahnutých otáčok. Vo svete sa dá nájsť aj svetový rekord v otáčkach za 60 sekúnd.

powerball powerball

Z čoho sa skladá powerball?

Poweball je o trochu menší ako tenisová loptička. Rozmer bol navrhnutý asi tak, aby väčšine ľudí „sadol“ do ruky.

Guľatý obal tvorí priehľadný, tvrdený plast. Cez toto puzdro je možné vidieť vnútornosti prístroja. Srdcom je na dvoch miestach upevnený rotor = prvá os.

V druhej osi ostáva gyroskop voľný. Je uložený len do žliabku vonkajšieho puzdra. Obe osi sú na seba kolmé. To spôsobí, že počas cvičenia sa rotor otáča súčasne v dvoch rovinách.

Rotor sa skladá z hornej plastovej časti a kovového prstenca vo vnútri. Plastová časť mierne vytŕča zo spodnej časti powerball-u. Obsahuje drážku pre štartovacie lanko.

powerball powerball

Kovový prstenec dáva zariadeniu jeho hmotnosť. Vďaka nemu má zariadenie svoje vlastnosti.

Väčšina powerball-ov v predaji má označenie 250Hz. Udáva sa, že je s ním možné dosiahnuť až 16 000 otáčok za minútu. Takáto sila má podľa výrobcu pôsobiť na predlaktie silou cca 16 kg. Za už spomenutých 125 eur je možné zakúpiť 350 Hz powerball. Rotor má takmer dvojnásobnú hmotnosť. Dosiahnuť je možné údajne až 20 000 otáčok za minútu.

Keď zasurfujete po nete zistíte, že okolo powerball-u sa už toho napísalo dosť. Najmä v zahraničí existuje väčšia komunita nadšencov. Na youtube sa nachádza nespočetne veľa videí od jeho priaznivcov. Populárne sú najmä už spomenuté svetové rekordy v počte otáčok za 60 sekúnd.

Powerball a praktické skúšanie

Pre spustenie powerbalu sa používa tzv. štartovacie lanko, ktoré je súčasťou balenia. Hneď pri prvých pokusoch sa mi z neho podarilo strhnúť plastový koniec, ktorý sa vkladá do rotora a bráni rozstrapkaniu lanka. Ako náhrada v plnej miere postačí obyčajná guľatá šnúrka od topánok :)

powerball

Po potiahnutí namotaného štartovacieho lanka, sa rotor roztočí v prvej, hlavnej rovine. Plynulým krúžením zápästia dochádza k pôsobeniu na rotor z vonka. Gyroskop sa vďaka treniu začne otáčať aj v sekundárnej rovine.

Práve to spôsobí zvyšovanie otáčok aj v primárnej osi. Podľa použitého zariadenia je tak možné dosiahnuť 16 000-20 000 otáčok za minútu.

Je veľký rozdiel, či cvičíte s pravou alebo ľavou rukou. Roztočenie powerball-u si nevyžaduje ani tak silu, ako plynulú a koordinovanú súhru svalov predlaktia. Vaša nedominantná ruka sa natrápi, kým zariadenie vôbec roztočíte…

Počas Vianočných sviatkov som mal trochu času sa s powerballom pohrať. Čo naň hovorím?

Powerball je výborná alternatívna pomôcka na posilnenie svalov predlaktia a samotných prstov. Jednoznačne je s ním väčšia zábava ako len monotónne stláčať loptičku alebo akúkoľvek formu posilňovacej pomôcky na zápästie.

Na internete som našiel obrázky cvičení aj na rameno, biceps atď. Nemyslím si, že to je jeho silná stránka. Powerball má význam všade tam, kde treba mať silné prsty, úchop a všeobecne svaly predlaktia.

Z vlastnej skúsenosti však neodporúčam cvičiť s powerballom predtým, ako chcete písať perom alebo na počítači…napr. takýto článok. Zápästie je preťažené a prsty odmietajú poslušnosť :)