Povrchy III.

Povrchy III. beh sneh antuka

Sneh

Hoci športovanie na snehu veľa ľudí zavrhuje (odhliadnuc od zimných športov) a radšej sa presunie do teplej telocvične alebo fitnesscentra, ja osobne mám tento povrch rád. Športovanie v zasneženej krajine má aspoň podľa môjho osobného názoru niečo do seba a vlastnosti tohto povrchu tiež. Sneh sa spája so studeným počasím a to je z hľadiska spaľovania energie výrazne náročnejšie ako prostredie teplé. Telo musí okrem vynakladania energie na pohyb, premieňať ďalšiu energiu na udržiavanie telesnej teploty a tak bude súčet spálených kalórií väčší, než pri tej istej aktivite za tepla. Nejedná sa síce o priamu vlastnosť snehu ako povrchu, ale rozhodne vlastnosť zaujímavú, ktorá možno niekoho predsa len presvedčí športovať vonku aj napriek takej zime :).Kvalita tohoto povrchu je veľmi závislá od hrúbky napadaného snehu. Čím je snehu viacej, tým viacej energie je potrebné vynaložiť. Neušliapaný sneh je povrch mäkký, eliminujúci otrasy. Ušliapaný sneh už je síce tvrdší, ale stále nie tak, ako asfalt. Výnimkou je až zľadovatený sneh, ktorý je už skutočne veľmi tvrdý a natoľko šmykľavý, že je pre športovanie nevhodný.

Klady (+)

Klady aj zápory (+ -) Zápory (-)
+ mäkký povrch + – väčšia náročnosť športovania na mäkkom podklade – sezónna záležitosť
+ náročnejšie na výdaj energie   – riziko ukĺznutia
    – nutnosť sa po skončení aktivity čo najrýchlejšie prezliecť zo zdravotných dôvodov do sucha z premočených vecí (najmä tenisiek)

Škvára a antuka

Škvára a antuka sú bežne prístupné a je nimi vybavená väčšina školských športovísk. Sú to povrchy určené špeciálne na behanie a iné formy atletického tréningu. Pokiaľ sú udržiavané, predstavujú svojou tvrdosťou približný ekvivalent lesnej cesty a svojou rovnosťou zase ekvivalent asfaltky. Ak chcete na takomto ovále vytrvalostne behať, je hlavnou nevýhodou v porovnaní so športovaním vo voľnej prírode stereotypné a nudné krúženie stále do kola. Pre vytrvalostné behy sú tak tieto povrchy menej vhodné a môžu asi len odradiť. Pokiaľ však človeku nevadí nudné krúženie po dlhú dobu, predstavujú antuka a škvára dobrú alternatívu.

Klady (+) Zápory (-)
+ relatívne nízke nároky na pohybový aparát – pre vytrvalostný tréning stereotypné a nudné prostredie
+ rovný povrch  
+ dobrá dostupnosť a úspora času  
+ nezávislosť športovania od sveteľných podmienok  

 

Okrem povrchov, ktoré som stihol doposiaľ vymenovať, existujú samozrejme aj iné možnosti. Sú to zväčša tzv. špeciálne povrchy, ktoré zodpovedajú svojimi vlastnosťami konkrétnym, športovým aktivitám.

Foto zdroj: thinkstock