Niektorí jednotlivci si stále myslia, že nemôžu použiť trhačky preto, lebo to nie je akceptované "tvrdou komunitou cvičencov", ktorí to považujú za akýsi prejav slabosti a zbabelosti. Možno to tak je…a možno, že zaslepené držanie sa tejto cesty je dôvodom, prečo rozvoj ich chrbtových svalov nie je taký, ako by mohol byť.
![]() |
Veľa ľudí si neuvedomuje, že cviky, ktoré sú veľmi náročné na úchop, vyvolávajú väčší stres na centrálnu nervovú sústavu a takto sa môže predlžiť trvanie regenerácie. Náročná úchopová práca by nemala byť vykonávaná príliš často a s príliš veľkým pracovným objemom. Problémom niektorých jedincov je, že pri cvičení ťažkých ťahových cvikov sa z chrbtového cviku stáva prevedenie náročné na úchop. Cvičenec sa musí výraznejšie sústrediť na udržanie úchopu a často sa tomu prispôsobí aj forma vykonávania cviku.
Všimnite si napríklad strongmanov. Ich tréningy a súťažné disciplíny sú prakticky skoro všetko cviky extrémne náročné na úchop, keďže používajú ťažké závažia a veľakrát pre vyššie počty opakovaní. Veľmi dobre si uvedomujú náročnosť takýchto programov na úchop a centrálnu nervovú sústavu, preto pomerne často používajú trhačky.
Trhačky sú povolené aj pre niektoré ich súťažné disciplíny. Samozrejme, tiež veľa kulturistov používa trhačky, aj keď v ich prípade je to niekedy menej opodstatnené (v rámci cvikov alebo váh, ktoré si to v skutočnosti ani nevyžadujú). Podstatné však je, že aj silní a mohutní cvičenci, ktorých tréningová intenzita a náročnosť je vysoko nadpriemerná, používajú túto tréningovú pomôcku.
Skoro každý ťahový typ cviku a cviky, počas ktorých držíte ťažké váhy po bokoch, spadajú do kategórie prevedení náročných na úchop. Rozumným zaraďovaním týchto cvikov do programu a rozumným odľahčením úchopu pomocou trhačiek môžete znížiť aj riziko vzniku bolesti lakťov, keďže príliš časté a príliš náročné stláčanie tyčí dokáže spôsobiť aj tieto problémy. A keď už cvičíte dlhšie, tak pravdepodobne viete, že ak už sa raz bolesti lakťov objavia, ťažko sa ich zbavuje.
Mnoho ľudí má problém aktivovať chrbtové svaly a "cítiť" cviky zamerané na tieto partie, aj pri vyššom objeme práce. Trhačky môžu istou mierou pomôcť pri náprave tohto problému, keďže sa zacielite na dané svaly efektívnejšie, budete môcť vykonať viac opakovaní alebo použiť väčšiu váhu.
Napríklad priemerný cvičenec urobí pri príťahoch jednoručky v predklone približne rovnaký počet opakovaní s 40 kg jednoručkou (bez trhačiek) ako s 50 kg jednoručkou (v tomto prípade pri použití trhačiek).
Nezabudnite však, že trhačky neriešia problém so slabším úchopom a predlaktím! Na tomto musíte pracovať oddelene, aby sa rozdiely ešte nezväčšovali.
Ak má použitie trhačiek svoje opodstatnenie, nie je to žiadny prejav slabosti ani zbabelosti. Nemusíte sa báť toho, že váš zavrie "proti-trhačková" polícia. Zároveň sa však nemajú stať prostriedkom, ku ktorému sa budete uchyľovať neprimerane často.
Používajte ich rozumne, hlavne na najťažšie série náročných úchopových cvikov, pri neschopnosti dokončiť predpísané počty opakovaní v závere tréningu a podobne.
Foto zdroj: thinkstock