Ľudia trénujúci s ťažšími váhami sa často krát zaujímajú o to, kedy a ako používať opasok a bandáže. Zatiaľ čo ohľadom prospešnosti technického vybavenia existujú odlišné názory, pozrime sa na problém z novej perspektívy.
Už neraz som videl cvičencov, ktorí prišli do posilňovne s pevne utiahnutým opaskom ako keby mali hneď nastúpiť k pokusu o osobný rekord v drepe.
Pokiaľ to však v úmysle nemajú, opasok má zostať v taške.
Tiež sú ľudia, ktorí opasok nenosia vôbec. Niektorí skúsenejší si to vďaka extrémne silnému stredu tela môžu v istých prípadoch dovoliť. No pre ostatných je to kvôli ich bezpečnosti riskantné. Stále hovoríme o cvičení s hraničnými váhami a o osobných rekordoch. V čom teda spočíva rovnováha a kedy mame skutočne používať opasok a bandáže?
Pre začiatočníkov
Ak ste začiatočník a významnú časť vášho tréningu stále tvorí technicky nácvik cvikov, tak opasok a bandáže ešte nepoužívajte vôbec (výnimkou môžu byť len špecifické zdravotné problémy, ktoré si ich použitie doslova žiadajú).
Je omnoho dôležitejšie zamerať sa na posilnenie cieľových svalov vrátane brucha, stredu tela, kĺbov, väzív a šliach. Okrem toho potrebujete aj získať a upevniť si sebadôveru. Čím viacej totiž používate silové pomôcky pri cvičení so submaximálnymi váhami, tým závislejší na nich budete a v dôsledku toho oslabíte svoje pokroky.
Ak ste už o niečo vyspelejší cvičenec, ktorý sa ale kvôli nadužívaniu opasku a bandáží cíti previnilo, mali by ste ako prvé (okrem obmedzenia používania silových pomôcok) znížiť pracovné váhy o 10-20%. Inými slovami, pokiaľ ste trénovali napríklad drepy s opaskom a bandážami s váhou 160 kg pre 8-10 opakovaní a chcete ich používanie dlhodobo obmedziť, tak znížte túto pracovnú záťaž o cca 15-30 kg a trénujte bez podpory. Ak to nedokážete alebo máte pocit zraniteľnosti, znížte váhu ešte o niečo viac.
Pre obe skupiny platí vždy nasledovné tvrdenie: trénujte so správnou technikou a v úplnom rozsahu pohybu. Vaše telo si musí navyknúť na cviky bez podpory silových pomôcok, aby ste mohli posilniť aj príslušné kĺby, šľachy a väzivá.
Trénujte telo tak, aby zvládlo bez rizika čo najviac. Až potom sa uchyľujte k ďalšej úrovni podpory. Potom použijete bandáže a opasok na ochranu toho, čo už silné je. Po istom čase budete robiť opakovania s váhou, ktorej by ste sa bez opasku a bandáži pred istou dobou ani nedotkli.
Na záver
K nasadeniu opasku a bandáži prichádza čas vtedy, keď naše telo samo nedokáže zaistiť potrebnú opornú štruktúru alebo oporný systém. Použitie silových pomôcok pri superťažkých váhach je nutné pre bezpečnosť a úspech v danom cviku. V takýchto prípadoch sa na ich používaní nestanete závislí.
Foto zdroj: thinkstock