Vďaka stúpajúcej popularite posilňovania sa mu začínajú venovať čoraz mladší ľudia. Dokonca teenageri majú svoju vlastnú súťažnú kategóriu. Aj vzhľadom na tento fakt je viac ako inokedy dôležitá dostatočná informovanosť o správnosti cvičenia a možných rizikách.
Predtým než mladý človek začne seriózne posilňovať, mal by sa stotožniť s niekoľkými zásadami, ktorých dodržiavanie prinesie výsledky a uchová zdravie:
Zabudnite na prehnane silné, či dokonca zakázané suplementy. Mladý organizmus sa vyvíja a umelo dodávané hormóny môžu narobiť nenapraviteľné škody.
Vo veku 12 až 18 rokov, niekedy aj vo vyššom veku, sa mladý organizmus rýchlo vyvíja a rastie. Práve z tohto dôvodu môže príliš intenzívny, silový cvičebný program spôsobiť zranenia a rôzne poškodenia. Vyvíjajú sa a rastú predovšetkým kosti a svaly, preto je ich neprimerané zaťažovanie nebezpečné a môže poškodiť chrbticu, panvu, či kĺby. Nesprávne zvolená záťaž v mladom veku sa môže prejaviť neskoršími chronickými ťažkosťami. Cvičeniu so železom by malo predchádzať športové obdobie, kedy sa využíva ako záťaž váha vlastného tela.
Takisto si je treba dávať pozor na výber doplnkov výživy. Niektoré kombinácie sú vyslovene nevhodné ako napríklad Kreatín + Efedra. Mnohé z nich obsahujú vysoké dávky kofeínu, čo pri dlhodobejšom užívaní môže zapríčiniť srdcové poruchy. Netreba zabúdať na to, že pri optimálne vyváženom stravnom lístku nie sú potrebné v tomto veku žiadne výživové doplnky. Zlatým pravidlom by malo byť držať sa čo najďalej od chemických preparátov. Vybudovanie zdravých návykov by mal byť základ.
Ďalším heslom, ktoré by si mal každý mladý športovec osvojiť je fakt, že nie je sa kam ponáhľať. Ako každá činnosť, aj posilňovanie je založené na postupnosti, na zlepšovaní krok za krokom. Takisto je potrebné uvedomiť si možnosti svojho tela. Pokiaľ je človek ektomorfný typ, naberať svalovú hmotu bude len pozvoľna a s veľkým úsilím. Naopak mezomorf naberá svalovú hmotu pomerne rýchlo pri priemernom úsilí. Typu organizmu je následne potrebné prispôsobiť komplet celý cvičebný aj stravovací režim.
Základom úspechu je u športovcov a obzvlášť u tých mladých trpezlivosť, disciplína a dostatok správnych vedomostí od kvalifikovaných trénerov. Len tak je možné dopracovať sa k spokojnosti s výsledkami a nezničiť to najdôležitejšie – svoje zdravie.
Foto zdroj: thinkstock