Typy pre nácvik>
- Začnite nácvik otočky kúsok od steny. Ako sa naučiť kotúľovú obrátku (1. časť) popisuje úvodné cvičenie. Ak toto zvládnete, začnite sa približovať ku stene.
- Nácvik začnite v polohe bruchom dolu.
- Aby sa Vám nedostala voda do nosa, nosom v priebehu otáčky vydychujte.
- K začatiu kotúľu nepoužívajte ruky (chyba č. 1). Využite plaveckej zotrvačnosti, zastrčenie brady k hrudi a delfínový kop k vykonaniu obrátky.
- Otočte sa v čo najmenšom priestore: nos ku kolenám, päty k zadku. Nohy nikdy nemajte prepnuté.
- Neodrážajte sa od steny v polohe na bruchu (chyba č. 2.).
- Nenadychujte sa ani tesne pred obrátkou, ani tesne po nej; snažte sa udržať aerodynamickú polohu.
![]() |
Vzdialenosť od steny odhadnite podľa „T“ na dne bazéna pred stenou. Otočku začnite s rukami u tela. (Aspoň) jedna ruka a dlaň bude slúžiť ako bod stability a kontrola otočky.
![]() |
Telo držte v pevnej polohe. Nohy a chodidlá sa premiestňujú priamo nad hlavou. Dlane a ruky použite pre udržanie rovnováhy a podpory.
![]() |
Nohy držte u seba a súčasne sa odrazte chodidlami. Sústreďte sa na odraz od steny v správnom mieste, ani príliš dole, alebo hore.
![]() |
Odrazte sa od steny na chrbte. Pred odrazom, hornú časť tela na ruky upravte do aerodynamickej polohy. Odpor vody je najhorší pri vysokých rýchlostiach!
![]() |
Po odraze sa začnite otáčať z chrbta na stranu a potom na brucho. Zostante v perfektnej aerodynamickej polohe. Kopať začnite, až keď rýchlosť klesne. Nezačínajte záber tak dlho, pokiaľ je rýchlosť splývania vyššia než rýchlosť plávania. Toto načasovanie si vyžiada veľa tréningového času…
![]() |
Záber začnite krátko predtým, než sa priblížite k hladine. Myslite na načasovanie: ak začnete príliš skoro alebo príliš neskoro, výrazne znížite rýchlosť. Zostaňte v aerodynamickej polohe, udržte rovnováhu a pri prvom zábere sa nadýchnite.
Zdroj: totalniplavani.cz