Plávanie – Kotúľová obrátka, ako na to (2. časť)

Typy pre nácvik>

  • Začnite nácvik otočky kúsok od steny. Ako sa naučiť kotúľovú obrátku (1. časť) popisuje úvodné cvičenie. Ak toto zvládnete, začnite sa približovať ku stene.
  • Nácvik začnite v polohe bruchom dolu.
  • Aby sa Vám nedostala voda do nosa, nosom v priebehu otáčky vydychujte.
  • K začatiu kotúľu nepoužívajte ruky (chyba č. 1). Využite plaveckej zotrvačnosti, zastrčenie brady k hrudi a delfínový kop k vykonaniu obrátky.
  • Otočte sa v čo najmenšom priestore: nos ku kolenám, päty k zadku. Nohy nikdy nemajte prepnuté.
  • Neodrážajte sa od steny v polohe na bruchu (chyba č. 2.).
  • Nenadychujte sa ani tesne pred obrátkou, ani tesne po nej; snažte sa udržať aerodynamickú polohu.
Kotúľová obrátka

Vzdialenosť od steny odhadnite podľa „T“ na dne bazéna pred stenou. Otočku začnite s rukami u tela. (Aspoň) jedna ruka a dlaň bude slúžiť ako bod stability a kontrola otočky.

Kotúľová obrátka

Telo držte v pevnej polohe. Nohy a chodidlá sa premiestňujú priamo nad hlavou. Dlane a ruky použite pre udržanie rovnováhy a podpory.

Kotúľová obrátka

Nohy držte u seba a súčasne sa odrazte chodidlami. Sústreďte sa na odraz od steny v správnom mieste, ani príliš dole, alebo hore.

Kotúľová obrátka

Odrazte sa od steny na chrbte. Pred odrazom, hornú časť tela na ruky upravte do aerodynamickej polohy. Odpor vody je najhorší pri vysokých rýchlostiach!

Kotúľová obrátka

Po odraze sa začnite otáčať z chrbta na stranu a potom na brucho. Zostante v perfektnej aerodynamickej polohe. Kopať začnite, až keď rýchlosť klesne. Nezačínajte záber tak dlho, pokiaľ je rýchlosť splývania vyššia než rýchlosť plávania. Toto načasovanie si vyžiada veľa tréningového času…

Kotúľová obrátka

Záber začnite krátko predtým, než sa priblížite k hladine. Myslite na načasovanie: ak začnete príliš skoro alebo príliš neskoro, výrazne znížite rýchlosť. Zostaňte v aerodynamickej polohe, udržte rovnováhu a pri prvom zábere sa nadýchnite.

Zdroj: totalniplavani.cz